fotogalerie
 

BZ JE OTEVŘENA DENNĚ od 8 DO 18 hodin. 

 

 • NOVÁ KNIHA o BZL. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 •  Odpovídáme na četné dotazy: Svatby se v BZ nekonají.
 • Odpovídáme na četné dotazy: Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.

Výstava právě probíhá. Nejrozsáhlejší přehled krkonošské květeny v přítomné době na komentovaných aktuálních fotodokumentech z terénu.

 

 • 16. srpna:

Orchidej, co se nevešla. K vystavování kvetoucích orchidejí slouží vitríny. Když ale rostlina měří 1,4 m, těžko jest možno umístit ji tam. …..

Více zde...

 

 

 • 13. srpna:

Vzácný kvítek. Rostliny rodu Sarcocaulon jsou příbuzné třebas muškátům a našim kakostům. Rostou však v extrémních pouštích jižní Afriky (Namib aj.), a podle toho také vypadají ….

 

 

Lekníny výjimečných vlastností. Samé "lepší" kultivary leknínů máme v bazénech, a právě nyní kvetou. Za výjimečné lze považovat ….

 Více zde...

 

 

 • 10. srpna:

Dámy se staví zády k viktoriím! Nejednou je vidět, že návštěvnice vůbec nepozorují skvostné tropické lekníny - viktorie. Jejich obdivovatelé, pánové s fotoaparáty, totiž přišli s novým nápadem ......

 

 

Pravá Brazilka. Nyní kvete mučenka hroznatá (Passiflora racemosa), divoký druh z Brazílie ....

 

Brazilské křoví z pustých míst. Když se vyčerpá tropické políčko a je opuštěno, často tam nastoupí porost Tibouchina urvilleana. ..... 

Více zde...  

 

 

 • 6. srpna:

ITALIA ITALIA Una bomba! Nic jiného než výkřik z nadpisu (Una bomba!) mne nenapadlo, když jsem ráno uviděl rozkvetlý oleandr, v odrůdě zvoucí se ITALIA! Ještě nikdy …..

 

 

Orchidej zvaná "Císař". Odrůdy se ale zvou v některém světovém jazyce, a tak je to vlastně ´Caesar´. Tyto majestátní květy ….

 

Výstavka rostlin bromeliovitých. Rostlin z této čeledi, charakteristické pro americké tropy, je v expozicích mnoho. Některé ale stojí zato vidět zblízka, a proto ….

 

Výstavka podpětovitých. Krásné, ale často choulostivé jsou rostliny podpětovité, nejvíce zastoupené v tropech. Mnohé se proto pěstují ….

 

Celoroční, a přitom variabilní výstava orchidejí. Málokdo z návštěvníků si uvědomuje, že právě BZ Liberec je jediná v republice, která je schopna vystavovat rozsáhlé defilé orchidejí po 365 dní v roce. Občas se o nich zmiňuji, když je třeba …..

Více zde...

 

 

 • 27. července:

Ananas a reminiscence na Kubu. Dnes jsem pozoroval krásně vyvinuté jedince ananasu, v pěkné okrasné odrůdě, jež je ale také jedlá. Obyčejné rostliny jsem viděl na kubánských plantážích i jinde v Latinské Americe. Vzpomněl jsem ale právě na Kubu …...

 

 

 

 

 

V pavilonu F je zvláštní bromelie - rostlina s příběhem. Jde o druh Bromelia pinguin. Když se bromelie hotoví ke květu, začne ve středu růžice tvořit rudé listy, které budou lákat kolibříky, aby našli a opylili celkem nenápadné květy. Ten inzerovaný příběh je …. 

 Více zde...

 

 

 • 20. července:

Dnes jsem vzal míru Viktorii. Odpusťte tuto personifikaci rostliny, jejíž botanické české jméno se jinak píše s malým v. Pomyslel jsem však na osmileté děvče Viktorii, kterou jsme …..

 

 

Černý leknín kvete. On není černý, to má jen ve jménu kultivaru, ale je to nejtmavěji červený leknín na světě. Můžete jej …..

Více zde...

 

 

 • 18. července:

Loňský snímek. Loňský snímek. Nemluvil jsem do větru. Když loni touto dobou kvetl zmijovec titánský a prováděl jsem umělé oplození této rostliny, reportéři se zajímali i o riziko úhynu exempláře po odplození. Podle literatury totiž je známo, že …..

 

 

 

 

 

 

Nejparádnější ibišek kvete. Ibišek dřípený (Hibiscus schizopetalus) je africkým druhem. Nechce se ani věřit, že není šlechtěný …..

 

Od roku 1956 nekvetl, ale nyní sklízíme semena! Když se nejpěstovanější kaktus světa, slavný Echinocactus grusonii, pěstuje pod širým nebem v subtropech, občas vykvete. Ne tak ve sklenících …..

 

Nevídaná parazitická rostlina je vystavena. Rostlina Aeginetia indica je nezelená, protože je příživnicí na tropických travách. Nyní je v jedné z vitrín ….. 

 

Nicolaia elatior se jmenuje Etlingera elatior. Během své praxe jsem si u některých rostlinných druhů opravoval jméno až pětkrát! Je to způsobeno tím, že podle pravidel má vždy přednost jméno straší, a když někdo ve starých literárních zdrojích nalezne jinou verzi, musíme …..

 Více zde...  

 

 

 
© J. M. POST