Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

BZ JE OTEVŘENA DENNĚ od 8 DO 16 hodin  

FAQ:

 

 • 18. ledna:

Opravdu podivuhodné orchideje. V jedné z vitrín v horním patře skleníků je vystaveno mnoho střevíčníkovců (Paphiopedilum), což jsou tropické asijské orchideje a jejich kříženci. Květy prvého ze zobrazených mají dlouhé šroubovitě utvářené plátky, které …..

 

 

 

 

 

 

Radost z orchidejí rodu Lycaste. Tyto orchideje rostou poměrně vysoko v horách 1200 až 1800 m n. m. Takové se pěstují obtížně. Zde je kultura ještě komplikována nutností napodobit sezonně deštivé klima tak, aby ….

 

Novinky v expozici pepřinců. Ukázka sortimentu pepřinců (Peperomia), pokojových rostlin pěstovaných pro ozdobné listy a zajímavé tvary, je …..

 Více zde...

 

 

 • 15. ledna:

Orchideje obestřené kouzlem. Skupina orchidejí rodu Calanthe působí divným dojmem. Źádná z nich nemá ani jediný list. Vykvétají zdánlivě uschlé, šedé pahlízy. ....

 

 Více zde...

 

 

 

 

 

 • 11. ledna:

"A to bílý svinstvo padá a padá!" (Fejeton) Tak svého času pravil kterýsi mladík čekající na tramvaj ve stanici Jezírko u Botanické zahrady, maje na nohách jen lehké polobotky. Cigáro mu viselo přilepeno na dolním rtu a výraz ve tváři měl sveřepý a znechucený. Hleděl na chumelenici, právě takovou, jaká je tu dnes …..

 Více zde...

 

 

 

 

 

 

 • 8. ledna:

Gongora superflua Gongora superflua Orchidej tak ošklivá, až je krásná! Gongory jsou orchideje opylované u každého druhu některým z druhů včel rodu Euglossa. Jiný hmyz je opylit nemůže. Pěstuje se jich …..

 Více zde...

 

 

 

 • 7. ledna:

Mravencomilná orchidej. Mravencomilná orchidej. Napodobil jsem Sira Davida Attenborougha. V pavilonu E stojí dnes a bude stát ještě zítra lešení. Probíhá tam totiž zahradnická úprava epifytů. Mezi nimi je i vzácná a podivuhodná orchidej, v níž bydlí tropičtí mravenci. Opravdu. Vžil jsem se do postavy svého oblíbence, Sira Davida Attenborougha, který si vždycky všechno v přírodě zkusí na vlastní kůži. Vylezl jsem totiž za asistence mladého kolegy, zahradníka specialisty Vítka, na to vysokánské lešení, …..

Více zde...  

 

 

 • 4. ledna:

Calathea lancifolia Calathea lancifolia Rostliny jako malované. Řeč bude o rostlinách z rodů CalatheaMaranta, které v přírodě tvoří podrost v pralesích. Ve větším počtu druhů se nacházejí v pavilonu E - Neotropis. Jedna, …..

 

 

Rostlina, proti níž je panda velká hojným organismem! Panda velká je medvídek symbolizující mezinárodní ochranu ohrožených organismů. Jsou ale ještě větší a ohroženější druhy. Hvězdník motýlovitý ….. 

 Více zde...

 

 

 • 3. ledna:

Pravdivý příběh žlutokapu. Žlutokapy (Xanthorrhoea) rostou v několika druzích jenom v Austrálii, v naší Botanické zahradě je tudíž naleznete v pavilonu C - Australis. Australané jim říkají "black boys", protože .....

 

 

Pravdivý příběh spinifexu. Spinifex dlouhosrstý (Spinifex hirsutus) je mohutná oddenkatá tráva z australských pustin. Zkrácením vřetene jejích klasů vznikly kulovité hlávky z osinatých obilek. Celá taková plodenství se ve větru kutálejí, čímž se druh šíří. Jsou vystaveny ve vitríně ve vstupu do skleníků. Samotná tráva se pak vyskytuje hned za výše zmíněným žlutokapem v pavilonu C. Příběh spinifexu znám "z druhé ruky" a vyslechl jsem jej při promítání diapozitivů z jedné přírodovědecké expedice .....

Více zde...

 

 

 • 28. prosince:

Aranžmá proti přírodě; a proč ne? (Fejeton) Pepřince (Peperomia) se občas objevují v prodejnách květin. Nekvetou sice nijak krásně, vlastně mají droboučké nebarevné kvítky v paličkovitých květenstvích, ale pěstují se pro zajímavé a často krásné listy. Je jich mnoho druhů …..

 

Už jsou nová aranžmá orchidejí. Jestli jste byli o Štědrém dnu v Botanické zahradě a obdivovali orchideje, můžete již přijít znovu. Jsou tam, ve vitrínách, zase nové ….. 

 

Pryšec blýskavý (Euphorbia fulgens) - rostlina k neuvěření. Rostliny v pavilonu velkých kaktusů (pavilon F) většinou nyní nekvetou, protože mají dobu vegetačního klidu. A tak tam vyniká a oranžově září keřovitý pryšec z Mexika …..

 

Květ ze "Ztraceného světa". V pavilonu masožravých rostlin je chlazená vitrína a v ní právě vykvetla velice vzácná Heliamphora exappendiculata. Květ je velký 9,5 cm a není jediný. …..

Více zde...  

 

 

 • 24. prosince:

Dopolední provoz expozic. Botanická zahrada bude až do 16 hodin k dispozici pro návštěvu tropických pavilonů. Fotografie pořízené dnes ....

Více zde...  

 

 

 • 19. prosince:

Bob Hope Bob Hope Jak jsme slíbili: kamelie kvetou. "Květnice", pavilon věnovaný květeně tzv. zimních zahrad, je opravdu samý květ. Především lze obdivovat proslulé prastaré kamelie. ….

 

 

Čtyři aranžmá z orchidejí. Čtyři vitríny, fungující celoročně pro vystavování rostlin ze sbírek, jsou nyní naplněny orchidejemi. Každou z nich aranžovala jiná zahradnice a každá má proto jiný styl ….. 

 

Když se řeší bambus, není to lehké! Bambus umístěný v pavilonu G se jmenuje Dendrocalamus giganteus a jeho výška odpovídá jménu. …..

Více zde...  

 

   
 
© J. M. POST