Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

Zahrada je OTEVŘENA denně od 8 do 18 hodin.  

 

FAQ:

 • KNIHA o Botanické zahradě (podrobný průvodce). (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Svatby se v BZ nekonají.
 • Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.
 • Fotografování je dovoleno a je v ceně vstupenky.
 • Dobročinné výjimky z ceníku nebo skupinové výhody se neposkytují.
 • Zodpovídáme dotazy týkající se Botanické zahrady; určování rostlin např. na fotografiích z dovolených  z časových důvodů neprovádíme.
 • I letos vydané nové knihy lze sehnat výhradně v Botanické zahradě (i na dobírku). Výjimečný vánoční dárek:

 

 • 22. října:

Lithops olivacea Lithops olivacea Ukázky zvláštních sukulentů v pavilonu A. Ne všechno se vejde do trvalých expozic. V případě určitých speciálních témat, z nichž jedním jsou rostliny tučnolisté čili sukulenty, proto na čas vystavujeme vybrané ukázky ze sbírek …..

 

 

Multihybridy orchidejí. Botanická zahrada Liberec patří k těm, které se nezříkají šlechtěných orchidejí jen proto, že se zpravidla výše cení druhy divoké čili botanické. ….. 

 

Sarracenia ´Kateřina´alias Sarracenia ´Catherine´ je vystavena v pavilonu D. Je známo, že masožravé rostliny jsou nejen zajímavé, ale většinou i hezké. Proto se staly i předmětem šlechtění ….. 

Více zde...  

 

 

 • 18. října:

Pár novinek v mořských akváriích. Mořská akvária jsou přeplněna a chovaní živočichové se tam dožívají mnoha let, jako třebas různí sapínci a parmovci. Je tomu tak díky pokročilé technice a velmi kvalitním krmivům. Samozřejmě, ani bez odborných znalostí to nejde. Do fungujícího společenstva, kde se ryby zabydlí ….

 Více zde...

  

 

 • 17. října:

Palmový háječek v Liberci, to je drahý špás! (Fejeton). Do Liberce se jezdí na lyže, poněvadž zimy jsou tu kruté a dlouhé - tedy pokud se vyvedou normálně. V Botanické zahradě tedy vítáme alespoň to obvykle spíše krátké léto a z jednoho vysokého skleníku vyvážíme ven na volné prostranství velkou skupinu z různých druhů palem a stromovité kapradiny. …..

 

 

 

 

 

… a to bude její smrt! Oblíbené pokoukání skýtá balkon dovolující výhled do pavilonu F shora. Po levé straně je také vidět jedinečnou sbírku populárních tillandsií, vzácných bromeliovitých rostlin. Tam si lze povšimnout největší z nich, druhu ….

Více zde...

 

 

 • 14. října:

Aconitum variegatum Aconitum variegatum Poslední příležitost vidět výstavu. Výstava ukazující na makrofotografiích všechny nejkrásnější rostliny Jizerských hor potrvá již jen do konce října. Je to jedna z nejzajímavějších výstav z těch, které ….

 

 

Tři ekvádorské vzácnosti. V jedné z vitrín v horním patře skleníků jsou mimo jiné tři velice vzácné a zřídka kvetoucí orchideje rodu ….. 

 

Mučenka kvetoucí v pavilonu I. Mučenka Passiflora mollissima kvete na visutých výhonech, a také květy má svěšené dolů. Mají starorůžovou barvu. …. 

Více zde...  

 

 

 • 10. října:

Vanda coerulea Vanda coerulea Nákup orchidejí ze zahraničí. Orchideje jsou pod mezinárodní ochranou, a proto přírůstky do sbírky je třeba získávat nákupem legálně uměle množených druhů. Orchideje jsou rozmnožovány výsevy, a protože ….

 

 

Tuze pěkné bonsaje, vystavené v horním patře skleníků. Některé bonsaje mají původ přímo v Botanické zahradě (zde Camellia oleifera, Grewia occidentalis), některé byly před časem zakoupeny u solidní české firmy, zabývající se importy ….. 

 

Ředitelská rizika. (Fejeton) Nechci psát o různých druzích starostí a povinných rozhodnutí, které v případě nezdaru a neúspěchu někdo mocný přičte řediteli. Naopak, chci psát o rizicích vlastně krásných …. 

 Více zde...

  

 

 • 3. října:

Bramboříky, rostliny mající jaro na podzim. Nesmysl, řeknete si! Při příležitosti vystavení několika přírodních druhů bramboříků (Cyclamen) vysvětlím zvláštní životní rytmus těchto rostlin. Vyskytují se v teplé jižní Evropě a severní Africe, v mediteránním klimatu. Tam …..

 

Podhal velkokvětý kvete v pavilonu I. Podhal velkokvětý (Tibouchina urvilleana) jsem před 20 lety poprvé viděl ve švýcarském St. Gallen, protože u nás se tento brazilský polokeř nepěstoval ani neprodával. Nyní jej lze sehnat, ale zůstává stále výjimečným druhem ….. 

 

Arktické mini-keříky měly těžké léto. V části skalky, kde jsou pěstovány vzácné druhy květeny Krkonoš a Jizerských hor, jsou i úplně plazivé keříky známé ze severské tundry, a sice zimozel severní a vrba bylinná. Jako glaciální relikty se vyskytovaly ….. 

 

Dva překrásné a převzácné druhy orchidejí vystaveny. Střevíčníkovec Paphiopedilum lowii pochází z Velkých Sund a Malajska, druh P. haynaldianum zase z Filipín. ….. 

Více zde...  

 

 

 • 1. října:

Aechmea recurvata Aechmea recurvata Dočasně vystavené rostliny z čeledi Bromeliaceae. Velká sbírka BZ se nachází v zázemí. Nyní jsou vybrané druhy zaranžovány a vystaveny na odiv v jedné z vitrín  …

 

 

 

 

 

 

Begonie dočasně vystavené. Podobně jako předešlá sbírka je nyní představena i sbírka begonií. Tato sbírka je zahraničními odborníky ….

 

Kaktusy ještě kvetou. Pro většinu kaktusů nadchází doba vegetačního klidu. Samozřejmě, jsou krásné i tak, ale …. 

Více zde...  

 

3. září

6. září

10. září

13.září 

 
© J. M. POST