Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

Zahrada je OTEVŘENA denně od 8 do 16 hodin.  

 

FAQ:

 • KNIHA o Botanické zahradě (podrobný průvodce). (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Svatby se v BZ nekonají.
 • Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.
 • Fotografování je dovoleno a je v ceně vstupenky.
 • Dobročinné výjimky z ceníku nebo skupinové výhody se neposkytují.
 • Zodpovídáme dotazy týkající se Botanické zahrady; určování rostlin např. na fotografiích z dovolených  z časových důvodů neprovádíme.
 • I letos vydané nové knihy lze sehnat výhradně v Botanické zahradě (i na dobírku). Výjimečný vánoční dárek:

 

 • 12. listopadu:

Xanthosoma robustum kvete v pavilonu E. Rostlina uvedeného jména pochází ze Střední Ameriky. Je to bylina dosahující někdy výšky až 4 m a velikosti čepelí až 1,6 x 1 m. Ve skleníku je menší, ale přesto se jí daří a kvete. ...…..

 

 

 

 

 

 

Hezká středoamerická Calathea warscewiczii. V pavilonu E je mnoho podrostních bylin s pestrými ozdobnými listy. Málokterá také nějak výrazněji kvete, ale druh uvedeného jména má …. 

 

Orchidej z vražedných tropů rovníkové Afriky. Angraekoidní orchideje (příbuzenstvo kolem rodu Angarecum) jsou většinou bílé a mají dlouhé květní ostruhy. Je jich mnoho druhů, s výrazným podílem na Madagaskaru. Aerangis biloba ovšem nekvete čistě bíle, ale …. 

 Více zde...

 

 

 • 7. listopadu: 

Conophytum cupreiflorum Conophytum cupreiflorum Neobvyklé "živé kameny". Dočasná ukázka zvláštních sukulentů v pavilonu A je sestavena z několika druhů rodu Conophytum z jižní Afriky. ….. 

Více zde...  

 

 

 • 6. listopadu:

Hořící keř pavilonu E. Máme v pavilonu E nepěkný prvek, a tím je kovové víko technické šachty. Je to ale pěkná rovná plocha, a tak ji využíváme k občasnému vystavování pěkných rostlin ze sbírek. Nyní to je Ruellia chartacea ...

 

 

Potinara Kat Green Power ´Big Triple-G´. Ve vitríně s orchidejemi je nyní nazelenalá velkokvětá orchidej, nositelka medailí. …. 

 

Miniaturní aloe z Madagaskaru kvetou. V pavilonu B jsou i vzácné druhy z Madagaskaru. Pěstují se pro ozdobné listové růžice, ale nyní předvádějí, že také půvabně kvetou. ... 

 

Nur kucken! (Fejeton). Už se na to těším. Mezi návštěvníky přijíždějícími ve velkém počtu ze Saska jsou i obyčejní drzouni. Na dveřích do té části skleníků, které nejsou z více důvodů veřejnosti přístupné a nejsou určeny k vystavování rostlin, si jakoby nevšimnou nápadného a srozumitelného piktogramu zakazujícího vstup - a vstoupí. Šermují holemi ….

 Více zde...

 

 

 • 1. listopadu:

Laelia perrinii Laelia perrinii Orchideje mimořádného zjevu. Tropické orchideje jsou "krátkodenní", tj. kvetou za krátkých dní nyní panujících, a proto …..

 

 

Podražec k nevíře. Podražce známe jednak jako rostliny popínavé, jednak jako keříky, výjimečně i jako nízké stromy. Keřovitý podražec trojocasý se vyskytuje v pralesích jižního Mexika, a proto ….. 

 

"Zubatá" z tropů Jižní Ameriky. Nadpis sice zní, jako by šlo nějaký neznámý dramatický a tragicky vyznívající román, jako psal B. Traven, ale tato zpráva je o rostlině. …. 

Více zde... 

 

 

 • 29. října:

Nepenthes sibuyanensis Nepenthes sibuyanensis Láčkovky - systém funguje! "Tvrdým oříškem" byl problém s vystavením masožravých láčkovek pocházejících sice z tropů, ale přitom z vysokých horských poloh. Vyžadují sice pěstování ve skleníku, ale ….. 

 

 

 

 

 

 

Orchideje afrických nocí. Orchideje rodu Aerangis, z nichž jsou nyní vystaveny dvě, mají dlouze ostruhaté květy. V ostruhách produkují nektar, za nímž v noci pronikají svými dlouhými sosáky noční motýli - tropičtí lišajové. …. 

 

Americké tropické orchideje vypadají jako drahocenné šperky. Nyní vystavené druhy toto tvrzení dokládají. Epidendrum cochleatum je národním symbolem středoamerického státu Belize. Spíše však …

Více zde...  

 

 

 • 25. října:

Jehličnany z pravěkého superkontinentu. Právě byly do pavilonu H - Pravěk umístěny zvláštní jehličnany v květnících. Patří do čeledi nohoplodovité …..

 

 

 

Mohutné pouštní rostliny vykvetly v pavilonu F. Druhy Yucca elephantipes a Nolina recurvata pocházejí z Mexika. Nejsou to kaktusy, ale spolu s vysokými druhy kaktusů v přírodě rostou. ….

 

Délka květní ostruhy: 28 cm! Orchidej Angraecum longicalcar má jméno přeložitelné do češtiny jako větrobýl dlouhoostruhatý. Měřil jsem ostruhu jednoho z květů …. 

 

Posvítíme si na ně poněkud lépe! (Fejeton) Tohle říkal v dávných časech jeden vlivný politik, jemuž jsem v zájmu Botanické zahrady oponoval. A pak následoval audit, finanční kontrola, též ….

 

Bláznit je někdy hezké aneb případ s kameliemi. (Fejeton) Dnes jsem pořídil dokument o tom, že jedna ze starobylých unikátních kamelií vykvetla hodně předčasně. Ono jí to vůbec neuškodí, přičemž má takové množství poupat, že …. 

Více zde...

 

 

 • 22. října:

Lithops olivacea Lithops olivacea Ukázky zvláštních sukulentů v pavilonu A. Ne všechno se vejde do trvalých expozic. V případě určitých speciálních témat, z nichž jedním jsou rostliny tučnolisté čili sukulenty, proto na čas vystavujeme vybrané ukázky ze sbírek …..

 

 

Multihybridy orchidejí. Botanická zahrada Liberec patří k těm, které se nezříkají šlechtěných orchidejí jen proto, že se zpravidla výše cení druhy divoké čili botanické. ….. 

 

Sarracenia ´Kateřina´alias Sarracenia ´Catherine´ je vystavena v pavilonu D. Je známo, že masožravé rostliny jsou nejen zajímavé, ale většinou i hezké. Proto se staly i předmětem šlechtění ….. 

Více zde...  

 

 

 • 18. října:

Pár novinek v mořských akváriích. Mořská akvária jsou přeplněna a chovaní živočichové se tam dožívají mnoha let, jako třebas různí sapínci a parmovci. Je tomu tak díky pokročilé technice a velmi kvalitním krmivům. Samozřejmě, ani bez odborných znalostí to nejde. Do fungujícího společenstva, kde se ryby zabydlí ….

 Více zde...

  

 

 • 17. října:

Palmový háječek v Liberci, to je drahý špás! (Fejeton). Do Liberce se jezdí na lyže, poněvadž zimy jsou tu kruté a dlouhé - tedy pokud se vyvedou normálně. V Botanické zahradě tedy vítáme alespoň to obvykle spíše krátké léto a z jednoho vysokého skleníku vyvážíme ven na volné prostranství velkou skupinu z různých druhů palem a stromovité kapradiny. …..

 

 

 

 

 

… a to bude její smrt! Oblíbené pokoukání skýtá balkon dovolující výhled do pavilonu F shora. Po levé straně je také vidět jedinečnou sbírku populárních tillandsií, vzácných bromeliovitých rostlin. Tam si lze povšimnout největší z nich, druhu ….

Více zde...

 

 

 • 14. října:

Aconitum variegatum Aconitum variegatum Poslední příležitost vidět výstavu. Výstava ukazující na makrofotografiích všechny nejkrásnější rostliny Jizerských hor potrvá již jen do konce října. Je to jedna z nejzajímavějších výstav z těch, které ….

 

 

Tři ekvádorské vzácnosti. V jedné z vitrín v horním patře skleníků jsou mimo jiné tři velice vzácné a zřídka kvetoucí orchideje rodu ….. 

 

Mučenka kvetoucí v pavilonu I. Mučenka Passiflora mollissima kvete na visutých výhonech, a také květy má svěšené dolů. Mají starorůžovou barvu. …. 

Více zde...  

 

 

 • 10. října:

Vanda coerulea Vanda coerulea Nákup orchidejí ze zahraničí. Orchideje jsou pod mezinárodní ochranou, a proto přírůstky do sbírky je třeba získávat nákupem legálně uměle množených druhů. Orchideje jsou rozmnožovány výsevy, a protože ….

 

 

Tuze pěkné bonsaje, vystavené v horním patře skleníků. Některé bonsaje mají původ přímo v Botanické zahradě (zde Camellia oleifera, Grewia occidentalis), některé byly před časem zakoupeny u solidní české firmy, zabývající se importy ….. 

 

Ředitelská rizika. (Fejeton) Nechci psát o různých druzích starostí a povinných rozhodnutí, které v případě nezdaru a neúspěchu někdo mocný přičte řediteli. Naopak, chci psát o rizicích vlastně krásných …. 

 Více zde...

  

 

 • 3. října:

Bramboříky, rostliny mající jaro na podzim. Nesmysl, řeknete si! Při příležitosti vystavení několika přírodních druhů bramboříků (Cyclamen) vysvětlím zvláštní životní rytmus těchto rostlin. Vyskytují se v teplé jižní Evropě a severní Africe, v mediteránním klimatu. Tam …..

 

Podhal velkokvětý kvete v pavilonu I. Podhal velkokvětý (Tibouchina urvilleana) jsem před 20 lety poprvé viděl ve švýcarském St. Gallen, protože u nás se tento brazilský polokeř nepěstoval ani neprodával. Nyní jej lze sehnat, ale zůstává stále výjimečným druhem ….. 

 

Arktické mini-keříky měly těžké léto. V části skalky, kde jsou pěstovány vzácné druhy květeny Krkonoš a Jizerských hor, jsou i úplně plazivé keříky známé ze severské tundry, a sice zimozel severní a vrba bylinná. Jako glaciální relikty se vyskytovaly ….. 

 

Dva překrásné a převzácné druhy orchidejí vystaveny. Střevíčníkovec Paphiopedilum lowii pochází z Velkých Sund a Malajska, druh P. haynaldianum zase z Filipín. ….. 

Více zde...  

 

 

 • 1. října:

Aechmea recurvata Aechmea recurvata Dočasně vystavené rostliny z čeledi Bromeliaceae. Velká sbírka BZ se nachází v zázemí. Nyní jsou vybrané druhy zaranžovány a vystaveny na odiv v jedné z vitrín  …

 

 

 

 

 

 

Begonie dočasně vystavené. Podobně jako předešlá sbírka je nyní představena i sbírka begonií. Tato sbírka je zahraničními odborníky ….

 

Kaktusy ještě kvetou. Pro většinu kaktusů nadchází doba vegetačního klidu. Samozřejmě, jsou krásné i tak, ale …. 

Více zde...  

 

3. září

6. září

10. září

13.září 

 
© J. M. POST