Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

BZ JE OTEVŘENA DENNĚ od 8 DO 16 hodin. 

 

 • NOVÁ KNIHA o BZL. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 •  Odpovídáme na četné dotazy: Svatby se v BZ nekonají.
 • Odpovídáme na četné dotazy: Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.

 

 • Ovšemže, i letos mají od 1. prosince až do konce roku senioři od 65 let věku vstup zdarma.
 • Ovšemže, na Štědrý den bude vstup pro všechny příchozí zdarma.

 

 • 11. prosince:

Paphiopedilum wardii Paphiopedilum wardii Vitríny s orchidejemi se opravují, ale …… Dvě ze 4 vitrín k vystavování kvetoucích rostlin ze sbírek se sice po 18 letech provozu opravují, ale dvě jsou již opravené. Ty byly dnes naplněny vynikajícími výpěstky ve velkém počtu …..

 

 

Epigeneium cacuminis poprvé. Vietnamské orchideje jsou vesměs vzácné a patří k nim i uvedený druh, který u nás kvete (a je vystaven) prvně. Je to epifyt z horských džunglí, …..

 

Jak jsem neviděl kvést Zygopetalum intermedium. (Fejeton) V jedné z vitrín je nyní velká skupina silně vonících velkokvětých orchidejí uvedeného jména. Připomnělo mi to epizodu starou 18 let. Tehdy jsem se v malé skupince cestovatelů doplahočil do hor zvaných Serra dos Orgaos …. 

Více zde...  

 

 

 • 5. prosince:

Coelia bella Coelia bella Kompletománie - choroba sběratelská (fejeton). Pamatuji dobu, kdy kluci holdovali sběratelství a ne počítačovým hrám a organizovaným akcím zajišťovaným všelijakými "baviči" z řad učitelstva a trenérů. (O zábavách dívek téže doby toho, pochopitelně, moc nevím, my jsme se o to nestarali.) Rostli jsme jako dříví v lese, a proto jsme zdaleka nedovedli podávat výkony mládeže současné. …..

 

 

 

 

 

Ze zázemí Botanické zahrady: bornejská záhada se připravuje k vystavení. Před dvěma lety přibyla do sbírky tropických masožravých rostlin láčkovek velká vzácnost ….

 Více zde...

  

 

 • 30. listopadu:

Kamelie se nemohou dočkat vánoc? Překvapivě brzy se začaly předvádět kamelie v pavilonu I - Květnice. Již nyní tedy lze pozvat obdivovatelky kamelií …..

 

 

Všechno je naruby. (Fejeton) Vyslechl jsem dnes (ještě mátožný a polohluchý) z rádia zprávy a řekl jsem si: "Všechno je naruby." Utěšoval jsem se tím, že prý když si člověk omylem (ráno poloslepý) oblékne něco naruby, bude mít štěstí. A tak jsem dorazil do Botanické zahrady …. 

Více zde...  

 

 

 • 27. listopadu:

Co loví rostlina s největšími pastmi na světě? Tou rostlinou je láčkovka rádža, která se vyskytuje pouze ve vysokých horských polohách národního parku Kinabalu na Borneu, a to jenom tam, kde vystupují ultrabazické horniny. Tak vzácná je to rostlina. Od minulého týdne je ....

 Více zde...

 

 

 

 

  

 • 25. listopadu:

Miltonia cv. Sunset Miltonia cv. Sunset Mimořádně kvalitní orchideje. Masdevallia wurdackii z peruánských And se rozhodně nedá vidět často. U nás žije v podmínkách, kde jí přístroj zajišťuje mlhavou atmosféru, jako má v přírodě. Miltonia cv. Sunset má nevšední "klenotnickou" kombinaci - barvu jantaru a ametystu. …..

 

Bonsaj vybraná z celého záhonu. Také letos jsme mohli, díky pěkné návštěvnosti (a příjmu z ní) koupit několik bonsají. Jednu jsme dnes umístili v popředí expozice ….

Více zde...

 

  

 • 20. listopadu:

Půvabná společnost v pavilonu G. Jde o společnost, která obklopuje stromkovitý list zmijovce titánského. Tam musí být uplatněny byliny s mělkými kořeny. Vhodné jsou například begonie. Mezi nimi je několik vzácností, zejména však …... 

 

 

Připomínka antilských večerů a dlouhých nocí. Omamné kouzlo Antil v sobě má solandra dlouhokvětá, mohutná dřevnatá liána s trubkovitými květy. Začínají vonět večer, a potom přes celou noc kokosovou vůní přitahují své sexuální partnery. Je to rostlina …. 

 

Nevděk! (Fejeton) Před nějakými roky jsem navštívil Botanickou zahradu Univerzity v Leidenu. Nemohl jsem přehlédnout mně tehdy neznámou rostlinu, zvanou Malvaviscus arboreus. Květy měly svítivě rudou barvu a tvar Kaplanovy turbíny; nikdy se více neotvírají. Poprosil jsem tamějšího šéfa zahradníků, svého pozdějšího přítele, o několik větviček …..

Více zde...

 

 

 • 17. listopadu:

Nová expozice. Nová expozice. Co je "bonbónek" v mluvě zahradnické. Hantýrka (slang) nabízí pro to, co chci představit jako žhavou (včera instalovanou) novou část expozic, právě označení "bonbónek". Je to něco výjimečného, zvláštního, co je ozdobou Botanické zahrady; a dá to hodně přemýšlení, studia, potřebuje to originální technickou přípravu, aby to nakonec vypadalo jednoduše.....

 

Co je "bomba" v mluvě zahradnické. V tropických mlžných lesích na úbočích tepuí, stolových hor vyčnívajících z Gran Sabany, roste rozměrná bromeliovitá rostlina Brocchinia tatei. Jak tato rostlina roste a kvete na úbočí legendární Roraimy (známé jako "Ztracený svět") ….. 

Více zde...  

 

 

 • 15. listopadu:

Z nové expozice Z nové expozice Zcela nová expozice za peníze od Libereckého kraje. Botanická zahrada mohla letos pro své návštěvníky pořídit kvalitní podívanou na dosud největší přehlídku květeny Krkonoš na výstavě, která probíhala po celou turistickou sezonu a navštívily ji desetitisíce lidí. Také byly provedeny nátěry v rámci údržby skleníků. Byly nakoupeny nové vzácné rostliny, které buď již byly, anebo postupně budou uplatněny v expozicích. Zkrátka, štědrý příspěvek na takovéto záležitosti činí podle smlouvy s Krajem 200 tisíc Kč. Z toho se již může, při troše fantazie a odborného snažení pořídit dokonce i světová novinka......

 Více zde...

 

 

 

 

 • 12. listopadu:

Murraya paniculata Murraya paniculata Proč není vidět nejstarší bonsai. Nejstarší z bonsají v BZ je Murraya paniculata stará 339 let. Je to dřevina z tropické jihovýchodní Asie, a tak v zimě potřebuje teplejší umístění než by měla v expozici. Tam jsou nyní bonsaje chladnomilnější. …..

 

 

 

 

 

 

Nově zakoupená bonsai: stoletá akácie z pouští. Exemplář Acacia arabica je vytvořen ve stylu SOKAN (dvojkmen) z dřeviny, která roste v nekonečných pouštích a jednotlivé věkovité stromy jsou od sebe vzdálené třebas i přes 300 km. Aby šetřila vodou, na noc "zvadne", tj. sklopí a složí svoje malé zpeřené listy. Minulost této bonsaje je známa jen částečně. Pochází z Indonesie …. 

 

V zázemí pěstujeme zajímavé doplňky expozic. Nepřístupná část skleníků slouží k pěstování novinek do takové velikosti, aby byly způsobilé k vysazení do expozičních skleníků. Například zobrazený Chamaecostus cuspidatus je připravován k vysazení v březnu …. 

 Více zde...

 

 

 • 11. listopadu:

Dnešní zajímavosti v "Květnici". Pavilon I je opravdu plný nápadných kvetoucích rostlin. Nespatřujte v tom zlomyslnost, jestliže upozorňuji právě na rostlinku s droboučkými kvítky. Museli byste si lehnout na mokrý chodník vedoucí pavilonem, abyste pořídili fotografii zhruba centimetrového kvítku. Uvádím ji na prvním místě proto, že včera přišel dotaz …..

 

… a napravo nevidíte ….. Tak by asi musel komentovat průvodce (kdybychom nějakého zaměstnávali) kvetoucí kuriózní rostlinu v pavilonu E, na niž je třeba upozornit pro její vzácnost. Není to nijak drobná rostlina a zve se drakontyum obří …. 

Více zde...  

 

 

   
 
© J. M. POST