Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

Zahrada je OTEVŘENA denně od 8 do 18 hodin.  

 

FAQ:

 • KNIHA o Botanické zahradě (podrobný průvodce). (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Svatby se v BZ nekonají.
 • Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.
 • Fotografování je dovoleno a je v ceně vstupenky.
 • Dobročinné výjimky z ceníku nebo skupinové výhody se neposkytují.

 

 • 19. července:

Petrea volubilis Petrea volubilis Překrásná liána v pavilonu E. Jde o druh Petrea volubilis, původem ze Střední Ameriky a severní části Jižní Ameriky. V tropech je tu a tam pěstována pro okrasu v zahradách, ale v evropských botanických zahradách se vyskytuje zřídka.

 

 

Zpráva z pavilonu C - Australis. Vegetační sezona ve větší části pavilonu, kde je napodoben jihoaustralský buš, začíná až na podzim a hlavní doba květu je v předjaří (u nás, stejně jako v Austrálii). Léto je totiž dobou přílišného sucha. Některé rostliny, obdařené mimořádnou odolností vůči horku a suchu, anebo keře s velmi hlubokými kořeny, mohou kvést i přes léto. ….

Více zde...  

 

 

 • 17. července:

Corvara Corvara Prvotřídní skleníkové lilie v pavilonu I. Obzvláště velkokvěté lilie, tzv. orientální, jsou tak choulostivé, že by venku nemohly přezimovat. A když, tak jen …..

 

 

Chuanka oranžová - pozoruhodný epifyt z jižního Mexika. Tento polokeř, nyní vystavený v pavilonu I, je příbuzný bramboru nebo paprice. Jeho pěstování má určitá úskalí …. 

 

Nyní můžete vidět obě nejstarší bonsaje ze sbírky. Muraja latnatá stará přes 300 let je vystavena za sklem v horním patře skleníku. Jalovec čínský starý přes 200 let je vystaven v "Orientální zahradě", …. 

 

Spokojený botanik (fejeton). Vždycky jsem zastával názor, že designérská díla, tedy zahradně-architektonické nápady, by se neměla personifikovat. Stručně řečeno, obdivovat se má dílo, nikoli autor. Dovolte mi dnes udělat výjimku, …..

Více zde...  

 

 

 • 9. července:

Venkovní lekníny - krása nesmírná. Řada zajímavých odrůd leknínů je ve speciální expozici "Květena mokřadů a vodních zahrad", umístěné za hlavními skleníky. Jsou ovšem uplatněny i v designu skalky .....

 

 

 

 

Oleandry, nezdolné keře krásné přes léto. Oleandry potřebují slunce, a proto je na léto vždy vyvezeme ven, před skleníky. Výborná sbírka různých odrůd sehnaných po celém Mediteránu a na Kanárských ostrovech je obdivována. ..... 

 Více zde...

 

 

 • 3. července:

Monica Scholle Monica Scholle Růže jinak. U růží se oceňují dlouhá poupata; a do kytic se vážou právě se otvírající květy. Nikoho by asi nenapadlo věnovat dámě místo poupátka na dlouhém stonku spíše plně rozkvetlý "křapáč", ztěžklý dodatečným růstem a srolováním plátků. ....

Více zde...  

 

 

 • 2. července:

Viktorie - současný stav. Na četné dotazy, kdy pokvetou viktorie, lze odpovědět vyhýbavě, leč pravdivě: V noci! ....

 

 

Obří exemplář euryalé. Z trojice největších leknínovitých rostlin světa, z nichž dvě jsou uvedeny výše, je euryalé vzdorná po všech stránkách nejzajímavější. Dokonce i etnobotanicky .... 

 

Denivky kvetou naplno. Denivky (Hemerocallis) není třeba popisovat a představovat, jsou velmi oblíbené. Sorty shromážděné kolem pavilonu L ....

Více zde...

 

 

 • 26. června 

Nové knihy z produkce Botanické zahrady. Vydáno 25. 6. 2019. Knihy pro čtenáře se zálibou v přírodě a romantice...….

 

 

 

 

 

 

Mezinárodní spolupráce na světové úrovni. Je to vlastně pozoruhodné vyprávění. V minulých letech byly vypěstovány unikátní hybridy masožravých rostlin bublinatek z Brazílie a výsledky ….

Více zde...  

 

 

 • 24. června:

Mount Shasta Mount Shasta Je čas růží. V zahradě nyní kvetou hlavně tři skupiny růží: čajohybridy, polyantky a růže parkové ...

 

 

Již jsou viktorie. V pavilonu tropických leknínů jsou již pěkně vyvinuté exempláře všech tří největších leknínovitých rostlin světa. …..

 

Rustikální zahrádka se doporučuje. Tento anachronismus se při své naivitě líbí! Budete ji míjet cestou do pavilonu s výstavou ….. 

Více zde...  

 

 

   
 
© J. M. POST