Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

BZ JE OTEVŘENA DENNĚ od 8 DO 16 hodin  

FAQ:

 • KNIHA o Botanické zahradě (podrobný průvodce). (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Svatby se v BZ nekonají.
 • Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.
 • Fotografování je dovoleno a je v ceně vstupenky.

 

 • 21. března:

Tajné místo v Brazílii. V pavilonu E nyní kvete pozoruhodná přisedavá rostlinka jménem Sinningia douglasii. Je to vzácný endemit jihovýchodní Brazílie. Je tam jedno dobře utajené místo nedaleko …...

 

 

Skvostná, ba ohromující Aechmea v pavilonu E. Bromeliovité rostliny jsou populární a jejich přítomnost právě v pavilonu E - Neotropis předpokládá každý. Skýtají podívanou na roztodivné listové růžice i květenství. Nic z toho již ovšem ….. 

 

Čáry máry fuk Strongylodon! Filipínská liána Strongylodon macrobotrys nyní kvete v pavilonu G. Je jedovatě modrozelená ….

 

Další novinky v kameliích. Nyní jsou v pavilonu I vidět další akvizice pro sbírku kamelií. Vynikají ….. 

 Více zde...

 

 

 • 19. března:

Nejvzácnější ze stromodurmanů kvete. Stromodurmany jsou stromkovité jihoamerické horské rostliny. U žádného ze 6 druhů není znám přirozený výskyt ….

 

 

 

 

 

 

Rostlina pěstovaná obráceně. Rod lichořeřišnice má pro sebe celou samostatnou čeleď. Je tedy vývojově izolovaný, tudíž i zvláštní. Lichořeřišnice trojbarvá, nyní vystavená v pavilonu I - Květnice, je prapodivná například způsobem pěstování ….. 

 

Deuterocohnia lotteae vykvetla. V pavilonu F roste na zemi podivný kobereček tvrdolistých růžic bromeliovité rostliny uvedeného jména. V umělých podmínkách kvete spíše vzácně, například právě nyní ….

 

Banánovník - mrňousek. V pavilonu G - Paleotropis nyní vykvetl zhruba jen metr vysoký banánovník ohnivý (Musa coccinea). S obdivem na něj asi pohládne každý, kdo zkusil pěstovat "miniaturní" banánovníky zakoupené v obchodních domech ……

Více zde...  

 

 

 • 1. března:

Paphiopedilum acmodontum Paphiopedilum acmodontum Pozoruhodné přírůstky do fotogalerie! Nemám čas! A přesto jsem dnes přidával dvě fotografie do kapitoly orchidejí ve fotogalerii ….

 Více zde...

 

 

 • 28. února:

Mračňák poříční Mračňák poříční Kvetou půvabné polokeře v pavilonu I. Všechny zde fotografiemi připomenuté polokeře pocházejí z Latinské Ameriky. Žánrově patří do zámeckých chladných skleníků …..

 

 

Pod kameliemi kvetou první pěnišníky. V pavilonu I začíná doba skleníkových "azalek", ve skutečností patřících do rodu pěnišník (Rhododendron). Jsou používány a v květinářstvích nabízeny jako dárkové květiny ...

 

Žlutokap kvete podruhé. Protože tato australská dřevina roste v požárových formacích, mívá dočerna ohořelé kmínky. Australané tyto vlasatě olistěné rostliny lidově zvou "black boys". Žijí třebas i více než 100 let …. 

Více zde...  

 

 

 • 21. února:

Podívaná v pavilonu I. Orchideje Coelogyne cristata se jen jednou v roce zaskvějí svými úžasně tvarovanými velikými květy......

 

 

 

 

 

 

Plány na prázdninovou sezonu. Minulý týden jsem se octnul v blízkých Jizerských horách, fotografoval jsem i vodopád na Černém potoce. Připomnělo mi to, že by měla být avizována naplánovaná výstava ....

Více zde...

 

 

 • 20. února:

Galgán malakský kvete. Zázvorovitá rostlina tohoto jména kvete v pavilonu G - Paleotropis. Pochází z Malajsie a Indonésie. Pěstuje se pro okrasu a jako zdroj vonného oleje …..

 

 

Ne vše bude vystaveno na odiv. (Fejeton) Dnes jsem se mimo jiné věnoval fotografické dokumentaci některých zvláště zajímavých výpěstků, také masožravých rostlin. Uvědomil jsem si, že sice znamenají vynikající pěstitelský úspěch, ale právě jimi se nepochlubíme. ….

Více zde...  

 

 

 
© J. M. POST