Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

Zahrada je OTEVŘENA denně od 8 do 18 hodin.  

 

FAQ:

 • KNIHA o Botanické zahradě (podrobný průvodce). (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Dárkové vstupenky mají časově neomezenou platnost. (K dostání v pokladně i na dobírku.)
 • Svatby se v BZ nekonají.
 • Vstup do BZ se psem (byť v tašce) není dovolen. Asistenční psi mají výjimku.
 • Fotografování je dovoleno a je v ceně vstupenky.
 • Dobročinné výjimky z ceníku nebo skupinové výhody se neposkytují.

 

 • 14. května:

Podívaná na úspěch ve světovém měřítku. V pavilonu D se dnes objevil výjimečný dočasný exponát. Na vysvětlující tabulce je následující text: V růžici právě rozkvétající …..

 Více zde...

 

 

 

 

 

 

 • 13. května:

Pod palmami poseděti lze, ale pozor: nezmrznout! Na sluníčku je teplo, ale ve stínu, byť by byl pod palmami, je zima. A to taková, že ….

 

 

Bohatě kvete podražec velekvětý. Podivně utvářené veliké květy této liány lze obdivovat …. 

 

Blahokeř nejskvělejší kvete. V pavilonu G nyní kvete tento polokeř z Indonésie. Je opravdu …. 

 

Orchideje. No comment! …. 

Více zde...  

 

 

 • 9. května:

Končí doba vegetačního klidu - od 10. května se otevírá oddělení "Květena mokřadů a vodních zahrad". Poslední z dosud spících částí venkovního areálu je již způsobilá k prohlídkám. Šlo o to, že dosud tam, ve vodě, většinou nic nerašilo. Na kvetoucí lekníny si ještě opravdu počkáme, ale třebas velice vzácná, a přitom ozdobná prustka obecná již roste, stejně jako další druhy ….

Více zde...  

 

 

 • 6. května:

Echinopsis oxygona aj. Echinopsis oxygona aj. Kaktusy již kvetou. Venku dnes ráno mrzlo a řidiči oškrabovali čelní skla aut. Ve sklenících však o vývinu rostlin nyní rozhodují hlavně světelné podmínky, …...

 

 

Zelená orchidej z Minas Gerais. Jakoby z vosku modelované jsou květy vzácné orchideje Bifrenaria harrisoniae, pocházející z východní Brazílie ….

 

Nový druh v pavilonu E - Neotropis. Nyní vykvetl kost osský, popsaný poměrně nedávno z poloostrova Osa v Kostarice. ….

Více zde...

 

 

 • 4. května:

Maharani Maharani To se tedy uvidí! Při dubnovém rozhovoru v novinách jsem se vyjádřil, že v Liberci vlastně pravé jaro nebývá a zima přechází skokem do letních veder......

 

 

 

Zase neumím pojmenovat druh z Botanické zahrady! V pavilonu I je nyní vystavena nápadná brazilská rostlina, polokeř Jacobinia carnea. Je to rostlina skoro zapomenutá, ale …. 

 

Bezlisté orchideje. Některé orchideje jsou zajímavé tím, že jim listy zcela zakrněly a zeleň listovou mají ve vzdušných kořenech. …. 

Více zde...  

 

 

 • 30. dubna:

Streptocarpus ´Rondul´s Kazia´ Streptocarpus ´Rondul´s Kazia´ Čeleď podpětovité (Gesneriaceae) vystavena ve vitríně. Často choulostivé, leč velice zajímavé a krásné rostliny z uvedené čeledi představují další silnou kapitolu ve sbírkách naší BZ. Stará se o ně přímo nadřízená všech zahradníků ve sklenících …..

 

 

Zveřejnili jsme podrobnosti k historickému úspěchu botanické zahrady. Od minulého roku až dosud jsme podávali zprávy o rozmnožení zmijovce titánského. Jak to všechno proběhlo a jaký to má význam je ….. 

 

Fuj, to jsem se lekl! Myslíte si, že nelze přehlédnout přes metr vysokou rostlinu s velikým květenstvím vybaveným kápovitým toulcem? Já ji při inspekci v expozicích přehlédl …..

Více zde...

 

 

 • 29. dubna:

Další neobyčejný zmijovec dnes rozkvetl. Dnes rozkvetlo v "Pavilonu prof. Jana Jeníka" květenství zmijovce pivoňkolistého (Amorphophallus paeoniifolius). Toulec má široký přesně 30 cm. Uprostřed je vidět mozkovitě laločnatý útvar, který slouží k lákání opylovačů. …..

 

"Aztécké lilie" nyní kvetou v pavilonu I. Sprekelie nejkrásnější (Sprekelia formosissima) pochází z Mexika a Guatemaly a má i triviální pojmenování uvedené v nadpisu. Poláci mají pro tuto rostlinu velmi přiléhavé jméno "pyšnica". ….

 

Deštíček přišel, je tudíž na co koukat. Ve skalce čili alpinu již nastalo víceméně normální kvetení. Půvabná aranžmá, ať už třebas prvosenek na travertinu, anebo tařice na čediči, jsou zřejmá z fotografií. Jsou tam i opravdové vzácnosti, jako nejkrásnější z poddruhů kosatce bezlistého …. 

 Více zde...

 

 

 • 25. dubna:

Venkovní část zahrady již ožila. Poněkud větrné a stále ještě studené počasí vystřídalo vedro, a tak zejména ve skalce rozkvetlo mnoho druhů …..

 

 

Zajímavé australské kapradiny. Epifytické nebo petrofytické kapradiny rodu Platycerium (česky nesprávně nazývané "parožnatky") jsou vystavovány v pavilonu G - Paleotropis ….. 

 Více zde...

  

 

 • 23. dubna:

Macrozamia miquelii Macrozamia miquelii Cykasotvaré rostliny - silná stránka BZ. Všechny starobylé rostliny z řádu Cycadales jsou celosvětově chráněné. Botanická zahrada jich má velkou sbírku a mnohé jsou umístěny v expozicích …..

 

 

 

 

 

 

Orchideje z divokého Mexika a ještě divočejší Guatemaly. Nyní jsou vystaveny dvě příbuzné orchideje rostoucí v horách jižního Mexika a Guatemaly, tedy mayských území vyznačujících se určitou nestabilitou poměrů, tudíž pro badatele hůře dostupných …..

 

Bonsai v zajímavém tvaru "kaskáda". Blahokamýk levandulový byl v Botanické zahradě vytvarován pomocí drátování tak, aby rostl shora dolů z vysoké keramické nádoby. Nyní, kvetoucí, je tato bonsai vystavena …. 

Více zde...  

 

 

 • 17. dubna:

Rostliny z vulkánu - poprvé v Liberci! Hadinec teidský je mohutná, někdy prý až 3 m vysoká rostlina. Kvete jen jednou za svůj život …..

 

 

 

 

 

 

Další vzácná ukázka endemické flóry Kanárských ostrovů. V pavilonu I - Květnice je k vidění také náprstníkovec kanárský. …. 

Více zde...  

 

 

 • 15. dubna:

Begonia masoniana Begonia masoniana Begonie - ukázky ve vitríně. Begonie se v současné době moc nepěstují, protože to dá práci a vyžaduje to určité znalosti. …. 

 

 

Variabilní expozice tillandsií je skvělá! V pavilonu F je k vidění zvláštní způsob vystavování tillandsií, bromeliovitých rostlin z různých extrémních stanovišť ve Střední a Jižní Americe. Tato expozice čerpá z rozsáhlé sbírky v zázemí a je stále obměňována ……

Více zde...

 

 

 • 10. dubna:

Jak to, že to tam mají zavřený?!!! Publikum zpravidla zlobí, když zrovna nemůže všude. V botanických zahradách se ale vše podřizuje přirozeným podmínkám. Každý ví, že nyní si třebas již můžeme sednout na osluněnou louku, ale na koupání to ještě není. Vodní a bahenní podmínky mají zatím zcela chladné prostředí a neraší. …...

 

Více zde...  

 • 5. dubna:

Sulcorebutia verticillacantha Sulcorebutia verticillacantha Již kvetou některé kaktusy. V pavilonu A v horním patře expozic již probouzíme po zimě sbírku kaktusů. Leckterý již rozkvetl ….

 

 

Dobrý objekt pro makrofotografii. V pavilonu E přímo u cesty kvete slézovitá rostlina Pavonia x gledhillii, což je ….. 

 

Hnědé orchideje. Hnědé květy nejsou v přírodě moc časté. Orchideje této barvy lze proto považovat za cosi zvláštního ….. 

 

Můžete jej mít doma. Málokterý australský druh se pěstuje tak dobře jako štětkovec citronový z čeledi myrtovité. Přesto je třeba přečíst si o něm v odborné literatuře, aby byl správně zasazen, zaléván a ošetřován …

Více zde...

 

  

 
© J. M. POST