Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

Pavilon LEKNÍNOVITÉ - Nymphaeaceae. Pokračování.

1. května 2014. V tomto stadiu, zobrazeném snímky z dnešního dne, jsou již ve stěnách pavilonu vícevrstvá průhledná skla. Na střeše jsou namontovány hliníkové lišty, připravené k uchycení polykarbonátových průsvitných desek. Uvnitř pavilonu pokračují práce na ploše pro návštěvníky, je zabetonován spodek vyhlídkové věže a jsou umístěny podlažní dreny. (MS)

Pavilon v pohledu se střechy sousedního skleníku. Pavilon v pohledu se střechy sousedního skleníku. Zasklené stěny. Zasklené stěny. Pohled naskýtající se nyní návštěvníkům. Pohled naskýtající se nyní návštěvníkům.

 

 

25. května 2014. Vidíme zastřešený a zasklený pavilon s upevněným obslužným žebříkem. V interiéru probíhají dokončovací práce. Vzniká krásná kamenná dlažba v prostoru pro návštěvníky. Byla předlážděna i vozovka před pavilonem, tak, aby příjezd pro vozíky i kočárky byl nejen bezbariérový, ale také opravdu pohodlný. Topná zařízení jsou hotová.  

12. 5. 2014 12. 5. 2014 9. 5. 2014 9. 5. 2014 Zadní stěna. Zadní stěna. Interiér 25. 5. 2014. Interiér 25. 5. 2014.

  

Dnes, 17. června 2014, proběhla kolaudace.

A začínají praktické zkoušky této technické i architektonické novinky, vybavené sofistikovanými systémy k zajištění mikroklimatu. Kdy bude pavilon otevřen? Tu otázku zatím nezodpovím, teprve začínáme vyhřívat vodu na teploty potřebné pro tropické lekníny a viktorii. Zatím je voda ledová, čerpali jsme ji kvůli úspoře financí ze studny v BZ. Bude vysazena i legendární viktorie, ale datum pro ni je již příliš pozdní. Exempláře v pavilonu E (tj. na dřívějším místě) již téměř kvetou. Takové již nelze přesunout, lze vysadit jen zatím zbržděné sazenice v květnících. Nicméně, tropické lekníny přesouvat lze; a ty zajisté budou obdivuhodné.

Pohled na vchod s audiovizuálním komentovacím zařízením. Pohled na vchod s audiovizuálním komentovacím zařízením. Právě napuštěný bazén. Právě napuštěný bazén. Pohled z vestavěné rozhledničky. Patrné jsou nádoby se substrátem pro viktorii a euryalé. Pohled z vestavěné rozhledničky. Patrné jsou nádoby se substrátem pro viktorii a euryalé.
Čelní stěna bazénu ze skla vykloněného ven. Pozorovatel jako by stál přímo v amazonském močálu. Čelní stěna bazénu ze skla vykloněného ven. Pozorovatel jako by stál přímo v amazonském močálu. Luxusní přírodní dlažba z bulharského porfyru. Luxusní přírodní dlažba z bulharského porfyru. Rozhlednička pro fotografování z nadhledu. Rozhlednička pro fotografování z nadhledu.

 

Roku 2015 proběhla úspěšně první sezóna provozu.

Zkrácená sezóna r. 2014 sice umožnila vystavení leknínovitých rostlin, ale úplný zkušební provoz to nebyl. Až roku 2015 byly rostliny v plné kráse a mohly se konat i noční prohlídky, s cílem pozorovat květy viktorií. Okolí pavilonu, dosud poznamenané stavebními pracemi, bylo proměněno v atraktivní (jak se ukázalo dle návštěvnické frekvence) "Oddělení květeny mokřadů a vodních zahrad". Celý tento areál je, vzhledem k vývinu rostlin, určen k letnímu provozu, takže pavilon L bude každoročně otevřen od počátku června do počátku října.

Pavilon začleněný do oddělení mokřadní flóry. Pavilon začleněný do oddělení mokřadní flóry. Exteriér v sezóně  2015. Exteriér v sezóně 2015. Interiér v sezóně 2015. Interiér v sezóně 2015.

 

<< Na předešlou stránku

 << Na úvodní stránku

 
© J. M. POST