Botanická zahrada
Liberec
fotogalerie
 

NOVINKY:

POKUS O OVĚŘENÍ NOSNOSTI LISTU VIKTORIE CRUZOVY.

Při jedné z nočních prohlídek konané r. 2016 jsem nemohl na základě vlastního ověření zodpovědět dotaz, zda list skutečně unese dítě; a to bez nějakých podfuků, jako je podložení listu polystyrenovou deskou. Jaká šťastná náhoda se pak stala, vysvítá z dopisu, který cituji:

"Dobrý den, moc Vám děkujeme za neopakovatelný zážitek. Naše Viktorka si přála už několik let vidět kvetoucí Viktorii a nikdy jsme to nestihli. Až dnes a byl to pro ni nejlepší dárek k osmým narozeninám, které měla před týdnem. Večer jsem Viktorku převážil a bez šatů má 27,5 kg."

Zkrátka statečná Viktorka se po souhlasu tatínka octla na listu rostliny, který měl průměr plochy spočívající na hladině 158 cm. Oděv si namočila jen v důsledku toho, že jsem při ukládání Viktorky na plochu nechtě prstem prorazil v listu otvor. Nicméně, i tak se mohla Viktorka plavit libovolně dlouho.

Plocha listu je opravdu tak měkká, že ji lze snadno propíchnout prstem. Tajemství pevnosti i velké nosnosti celé plochy tkví v síťnaté nervatuře, která vystupuje na rubu jako lišty. Pletivo těchto lišt má četné dutiny a kanálky naplněné vzduchem. Pod listem jako by byl vzduchový polštář. 

Viktorie Cruzova (Victoria cruziana) Viktorie Cruzova (Victoria cruziana) Skautka Viktorka odhodlána k dobrodružství. Skautka Viktorka odhodlána k dobrodružství.
List nese váhu 28 kg. List nese váhu 28 kg. Rub listu viktorie Cruzovy. Rub listu viktorie Cruzovy.

 

 
© J. M. POST