Domů > Novinky > 1. května

1. května

Rub a líc. (Fejeton)

Dnes jsem byl překontrolovat návštěvnický provoz Botanické zahrady, abych opět zjistil, že nepřišel takřka nikdo. Lidé se asi bojí, že virus je všude, létá jako nezničitelné nebezpečí, jemuž můžeme uhnout někam do separace, anebo mu čelit tkanivem své roušky. Jsou to lidé věřící tomu, co se káže. Jsem však školen k tomu, abych věřil rozumu a posuzoval fakta, neboť tak má absolvent oboru "biologie odborná" být založen. A tak jsem si dnes také zjistil z oficiálních údajů Ministerstva zdravotnictví aktuální počet osob s prokázaným onemocněním COVID 19 (včetně hospitalizovaných, bez vyléčených a úmrtí): 4 138. Dále jsem si nalezl, kolik máme vlastně v republice teď obyvatel: 10 650 000. Opravte mne, jestli jsem počítal chybně, ale vychází to 39 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Položil jsem si otázku, zda mne rozum, varující, že každá věc má rub a líc, nějak nešálí a neklame. Ale přece jen: Kdy stát vyhlašuje epidemii?

Dočetl jsem se: "Epidemie se vyhlašuje při počtu 1500 až 1600 nemocných na 100 tisíc obyvatel." Dnes tedy je dle oficiálního údaje ministerstva o počtu nemocných nákaza 38x menší než při skutečné epidemii. Každá věc má zřejmě svůj líc a rub. Zde známe ten líc. Toho rubu se lze skutečně velmi obávat, jsem jím zklamán a zaplakal bych nad tím, co škod už nastalo, a jak v tom urputně pokračují. To je asi trest za to , že jsme dříve brali (ne)nadarmo slovo "ABSURDISTÁN". 

"Ať si botanik mluví do botaniky a o botanice", řekne si někdo! Má pravdu, však autor těchto řádků (M. Studnička) má od politiky velký odstup a společenské efekty demagogie botanika neřeší. Zde je vysvětlení mého podnětu k uvažování, a to vysvětlení ryze botanické: Pozoroval jsem v pavilonu E, jak se po nosné mříži pne jihoamerická liána yam mnohobarevný (Dioscorea discolor). Když jsem jej pozoroval ve světle dopadajícím, měl úplně jiné listy, než když jsem jej pozoroval z rubu, ve světle procházejícím. Můžete se o rozdílu rubu a líce také přesvědčit; jednou se dívejte z přízemí, podruhé z horního patra. Vypadá to jako velký klam, že?! Je to přitom tatáž rostlina a pravda je prostě pravda. Nasvětlit se ovšem dá takovým způsobem, aby rudá barva překryla všechny ostatní.  

3289.jpg Yam mnohobarevný - líc listů. 3290.jpg Yam mnohobarevný - rub listů.