Domů > Novinky > 1. listopadu

1. listopadu

1. listopadu:

Orchideje mimořádného zjevu.

Tropické orchideje jsou "krátkodenní", tj. kvetou za krátkých dní nyní panujících, a proto ve vitrínách je mimořádné bohatství. Druh Coelogyne rochussenii je u nás vystavován poprvé. Dvě dolní orchideje kvetou každoročně; a vždy je obdivuji!

65.jpg Coelogyne rochussenii

66.jpg Coelogyne rochussenii

67.jpg Cattleya maxima

68.jpg Laelia perrinii

Podražec k nevíře.

Podražce známe jednak jako rostliny popínavé, jednak jako keříky, výjimečně i jako nízké stromy. Keřovitý podražec trojocasý se vyskytuje v pralesích jižního Mexika, a proto je v Botanické zahradě umístěn v pavilonu E - Neotropis. Podražce obecně mají zvláštní způsoby opylování a speciální opylovače. O tomto druhu se v tomto směru neví takřka nic, a proto ani neumím logicky vysvětlit zvláštní uspořádání a vzhled květu. Rostliny, jež obestírá tajemství, jsou nejzajímavější. Proto tento poměrně nenápadný keř v pavilonu E nepřehlédněte.

69.jpg Podražec trojocasý (Aristolochia tricaudata)

70.jpg Aristolochia tricaudata

"Zubatá" z tropů Jižní Ameriky.

Nadpis sice zní, jako by šlo nějaký neznámý dramatický a tragicky vyznívající román, jako psal B. Traven, ale tato zpráva je o rostlině. V aranžmá bromeliovitých rostlin v pavilonu E celkem nápadně vyniká skupinka tří exemplářů druh Ananas macrodontes. Není to ten známý ovocný ananas (Ananas comosus), ale divoký druh z oblasti na pomezí Bolívie a Brazílie. Je to rostlina tak zubatá, že je při manipulaci obtížná, a proto se málokdy pěstuje. Nicméně, svůj půvab opravdu má.

71.jpg Rostliny bromeliovité v pavilonu E.

72.jpg Ananas macrodontes

73.jpg Ananas macrodontes