Domů > Novinky > 10. září

10. září

10. září:

Teď jsou láčkovky nejkrásnější!

Nyní by měli do Botanické zahrady přijít entuziasté se zvláštním zájmem o největší masožravé rostliny světa - láčkovky (Nepenthes). Během léta nabraly díky dostatku světla na síle a nyní, kdy den má zhruba tropickou délku 12 hodin, se jim ideálně vyvíjejí láčky. V pavilonu D je bezkonkurenční defilé druhů i kultivarů. Je tam i kultivar oficiálně popsaný právě podle rostliny z Botanické zahrady Liberec, jménem Nepenthes mirabilis cv. Greenhorn. Je to jedna z mála láčkovek s čistě zelenými konvicemi. Druh N. truncata je nejen vzácným endemitem ostrova Minadanao, ale také jedním z druhů s největšími konvicemi. Kříženec N. maxima x N. veitchii dosud nemá oficiální jméno kultivaru, ale tato rostlina vypěstovaná na Srí Lance ve firmě "Borneo Exotics" je pozoruhodná a kvalitní; jistě bude pojmenována a pěstována.

182.jpg Nepenthes rafflesiana var. alata

183.jpg Nepenthes rafflesiana (klon 99)

184.jpg Nepenthes ampullaria cv. William´s Red

185.jpg Nepenthes ventricosa

186.jpg Nepenthes mirabilis cv. Greenhorn

187.jpg Nepenthes mirabilis

188.jpg Nepenthes truncata

189.jpg Nepenthes maxima x N. veitchii

Hrotnosemenka zbarvená.

Hrotnosemenka zbarvená (Rhynchospora colorata) je druhem z mokřadů v tropech Latinské Ameriky. Vyskytuje se i na Gran Sabaně ve Venezuele, takže byla využita jako doplněk k ukázce masožravých bromeliovitých rostlin rodu Brocchinia v pavilonu D. Kdosi jí dal triviální označení "tropická protěž", pro podobnost s plesnivcem alpským (dříve s protěží alpskou). Hrotnosemenka je přitom příbuzná ostřicím, patříc do čeledi šáchorovité. Nyní tato rostlina nápadně kvete, ale stejně jako u protěže, celek je vlastně celým květenstvím.

190.jpg Květenství hrotnosemenky zbarvené.

191.jpg Hrotnosemenka zbarvená (Rhynchospora colorata)

192.jpg Hrotnosemenka zbarvená v pavilonu D.

Wollemie vznešená dosahuje skoro ke stropu! (Fejeton)

Kdepak jsou ty časy, kdy drahocenná sazenička této botanické senzace stála v obalu, chránícím ji během transportu, v mé pracovně! Byl to druh nečekaně objevený v Austrálii, jako "žijící zkamenělina", neboť až do té doby ji opravdu znali jenom paleontologové ze zkamenělin! Tehdy byla každá sazenice velice drahá, ale my jsme ji potřebovali do speciálního pavilonu "Pravěk", a tak jsme ty finanční prostředky vynaložili.

V současné době je již stromkem, sahajícím skoro ke stropu pavilonu. Kam bude růst dále?! To jsme rozvážili již v době, kdy jsme wollemii vznešené (Wollemia nobilis) našli místo v pozadí pavilonu. Víme, že dobře snáší řez, a dokonce může mít keřovitý tvar.

Možná byste si řekli: Ti s tím "nadělají", je to obyčejně vypadající jehličnan, snad zajímavý jen pro nějaké vědátory! Je to pravda, a proč ne? Musím také opáčit, že postavení jehlic v řadách do kříže se u jehličnanů jen tak nevidí. A pravěk z této rostliny přímo dýchá. U nás ji sice nehlídá ochranka s kvérem, jak se to dělalo kvůli zdůraznění vzácnosti a ceny, ale přece jen: Je to botanický "špek" prvořadého významu.

193.jpg Wollemie vznešená r. 2007.

194.jpg Wollemie vznešená r. 2019.

195.jpg Zvláštní postavení jehlic do kříže.