Domů > Novinky > 11. dubna

11. dubna

Špirlice bělolistá.

 Co zbývá, než setkati se pomocí internetu, jak se říká "on line". Pro toto setkání jsem vybral právě bohatě kvetoucí masožravou rostlinu, nacházející se v pavilonu D.  Je to špirlice bělolistá (Sarracenia leucophylla), v přírodě rostoucí v subtropických močálech na jihovýchodě USA. Její listy, přetvořené v trumpetovité láčky, mají víčka, ale zcela nepohyblivá. Celá past je pasivní, nepohyblivá, ale umí na nektar vylučovaný právě na víčku a kolem hrdla lákat létající hmyz. Tato past je velmi výkonná, a tak tato špirlice patří k těm "nejžravějším" masožravým rostlinám. Není to rostlina nijak malá a u nás dosahuje výšky až 120 cm. Květy mívají průměr 9 cm. 

                                                                                                                                                                 *   *   *

Vždycky, když špirlice bělolistá kvete a upozorní tak na sebe, vzpomenu na jednu velmi zvláštní epizodu: Svého času jsem právě přehlížel rostliny a byl jsem proto uvnitř expozice, která je z prostoru pro návštěvníky vidět za sklem.  Uviděl jsem zajímavě vypadajícího návštěvníka se Stetsonem na hlavě, jenž se fotoaparátem s obrovským, velmi dlouhým objektivem snažil fotografovat ze stativu. Tedy nějaký dobrý fotograf! Vím, že přes sklo se fotografuje obtížně, a tak jsem přišel k němu a nabízel mu možnost vstoupit přímo k rostlinám, dovnitř. S gestem bezradnosti spustil anglicky. Nabídky, tentokrát přeložené, samozřejmě rád využil. Fotografoval, a při tom vyprávěl: "Tahle kytka mi roste v Karolíně za barákem." Podivil jsem se samozřejmě, že věnuje tedy tolik času fotografování téhož druhu. Načež mne úplně "uzemnil", když pokračoval: "V životě jsem ale v přírodě neviděl tak mohutný exemplář!" Tento jižan z USA byl proto u nás, na severu Čech, opravdu milým hostem.

4651.jpg Vždycky, když špirlice bělolistá kvete .... 4652.jpg Květ velký 9 cm. 4653.jpg Exemláře vydařené přinemenším tak, jako v přírodě.
4654.jpg Jmeno dostala dle bílé barvy na láčkách. 4655.jpg Past dostatečně velká pro lov vos i čmeláků. 4656.jpg Nejvyvinutější jsou rostliny koncem léta a na podzim, jako při návštěvě jižana z Karolíny..