Domů > Novinky > 11. února

11. února

Již rozkvétají skleníkové azalky v pavilonu I.

Keříky s mnoha květy různých barev jsou dnes jmenovány jako kultivary tropického pěnišníku Rhododendron simsii. V zahradnické a květinářské praxi se označují jako "indické azalky". Tuto neshodu lze vysvětlit:  

Dříve se rozlišovaly dva blízce příbuzné rody, a sice Azalea a Rhododendron. Časem vědci dospěli ke shodě v názoru, že oddělování těchto rodů je neopodstatněné, a proto nadále nechť jsou všechny druhy rodu Azalea přeřazeny do rodu Rhododendron. Z dávno (r. 1753) popsané azalky Azalea indica se tak stal Rhododendron indicum. V Královské botanické zahradě v Kew v Anglii však došlo k záměně, omylu, když jméno Azalea indica bylo přisouzeno jinému keříku, dovezenému r. 1808 z Číny kapitánem Wellbankem z Východoindické společnosti. Ve skutečnosti šlo o druh Rhododendron simsii, který je v divoké formě rozšířen nejen v jihovýchodní Číně, ale i v přilehlých částech Myanmaru, Vietnamu a Laosu, a ještě v severním Thajsku. Je to tedy případ v cimrmanovském duchu: "indické azalky" nejsou azalky, ale pěnišníky (Rhododendron). V Indii se předek dnešních šlechtěných odrůd nevyskytuje a nevyskytoval. V našem "Opravníku omylů" můžeme potvrdit jen to, předka šlechtěných odrůd vznikajících v 19. století pod zahradnickým označením "indické azalky" dovezla Východoindická společnost. Pojem "Východní Indie" je přitom nejednoznačný, ale nejčastěji se vztahoval k tropické jihovýchodní Asii; viz ZDE.

K odrůdám rozkvétajícím v pavilonu I jsme tedy dodali botanický historický příběh. Snad proto budou nejen pohledné, ale i pro publikum zajímavé. 

1493.jpg 1494.jpg 1495.jpg 1496.jpg