Domů > Novinky > 12. července

12. července

Pánové rádi lilie!

Dávno již tomu, kdy lilie v omezeném sortimentu zdobily interiéry kostelů a ocitaly se v kyticích na hrobech. Domů je nikdo nechtěl, protože příliš voněly, až z toho bolela hlava, případně zničily ubrus tím, že jejich mastný pyl na něj napadal a skvrny nešly vyprat. Dnes je vše jinak: Každý si může objednat liliové cibule u firem Starkl, Lukon-Bulbs, a také se v pravý čas objevují v nabídce zahradních center v supermarketech. V zahrádkách se proto ocitají nádherné a poměrně odolné lilie  zvané "asijské hybridy". 

3587.jpg Naše zahrada ovšem má chladné skleníky, kde se dají předpěstovat mnohem choulostivější lilie, vzniklé z předků japonského původu. Vyznačují se překvapivě velikými květy miskovitého tvaru. Máme ale i sorty s květy turbánkovitými a zvoncovitými. Jsou tak vysoké, že sahají dospělému člověku do výše očí, někdy až nad hlavu. Tyto lilie vydrží přes zimu venku jen výjimečně a při zvláštních opatřeních. Hodí se však pro pěstování v květnících. V posledních 5 letech jsme se zaměřili na to, že vybereme velmi kvalitní odrůdy a v létě bude v pavilonu I - Květnice přehlídka lilií, jež se bude obměňovat stejně, jako se obměňují orchideje ve vitrínách. Nyní se tento záměr stal skutečností. A nastalo překvapení: Kolem těchto úžasných lilií nekrouží ani tolik dámy, fotografující letmo vše hezké pomocí chytrých telefonů, ale rozhodně více pánové, fotografující soustředěně, metodicky a kvalitními fotoaparáty. 

O co zhruba jde, ilustrují níže uvedené právě dnes pořízené fotografie. Povšimněte si českých jmen některých kultivarů. To jsou lilie nevšední, opravdu české (a nám laskavě poskytnuté od autority); koho zaujmou, dočte se více na odborných stránkách ZDE

3578.jpg Lilie ´Big Brother´ 3579.jpg Lilie ´Debbie´ 3580.jpg Lilie ´Corcovado´
3581.jpg Lilie ´Robert Griesbach´ 3582.jpg Lilie ´Jaruna´ 3583.jpg Lilie ´Gold Class´
3584.jpg Lilie ´Gran Tourismo´ 3585.jpg Lilie ´Jizerské Ticho´ 3586.jpg Lilie ´Zeba´