Domů > Novinky > 12. října

12. října

Rostlina pro tuto dobu, zázrak přírody. (Fejeton)

Předesílám, že psáti budu o jihoamerické liáně, která právě kvete v pavilonu F. Budete-li se na expozici dívat shora, z balkonu v prvním patře skleníků, ucítíte její sladkobolnou vůni. Zeleň jejích vysoko rostoucích výhonů je veselá, světlá, jako naše světlé zítřky. Květenství jsou bílá, jako když dostáváme jasné instrukce pro tuto dobu "černé na bílém". Chtěl bych právě tuto oplétavou, šplhavou rostlinu zvanou anredera srdčitá (Anredera cordifolia) nabídnout pozornosti ctěných čtenářů. Doufám, že jsou mezi nimi také příslušníci úřednictva, jimž je tento fejeton věnován zvláště a jimž bylo nyní ukráceno a omezeno působení, jak si žádá mimořádný stav. Pro ně a jejich pracoviště je anredera jako stvořená:

V půdě má hlízy, lépe řečeno ztlustlé oddenky. Má-li se alespoň trochu dobře, roste bujně do výšky, může šplhat po mříži, provázku nebo drátu.  Snáší jak sluneční úpal, tak nynější úbytek světla, anebo horší světelný požitek za špinavým kancelářským oknem.  Když ji nikdo nezaleje, dlouho to vydrží. Když ji potom zase přeleje, vydrží to také. Když je nejhůř, výhony jí uschnou (tak řečeno zatáhne), ale hlízy přežijí. Úředník, který si myslí, že mu jde o život a potřebuje hlavně posílit imunitu pomocí vitamínů, nechť čte dále: Mladé výhony s listy se konzumují jako špenát, hlízy jsou nejlepší upečené. Mladé výhony s listy stačí pouze spařit vařící vodou, nebo je vařit, ale pouze 1 - 2 minuty.

Jiný typ úředníka, který si myslí, že každá nemoc je zanedbanej chlast, bude dle předběžných varování brzy omezen zákazem prodeje alkoholu. Pravděpodobně, jako volnočasovou aktivitu,  konzumuje nyní ve zvýšené míře, dokud je čas. I jemu může být anredera nápomocna. Podporuje činnost jater (pravděpodobně zhuntovaných)! Kdyby si při nějakém incidentu odřel obličej, třebas při opouštění baru či restaurace ve zrychleném režimu do 20.00 hodin (kdyby ho vykopli z hospody), je zde opět anredera. Má protizánětlivé účinky a aplikace na odřeniny by i zde zmírnila sekundární následky mimořádného stavu.

Ještě jsem zapomněl na jednu vynikající vlastnost anredery. Pokud někde v kancelářích panuje shoda, že roušky nebudou, protože přece se musí alespoň hulit, anredera se tam také hodí. Výborně snáší zakouřené prostory, podržuje si svou veselou, optimistickou zeleň a nevaruje, jako to činí ministr zdravotnictví na krabičkách cigaret (a všude jinde). Ostatně, nač si dělat starosti, obrázek plic teď asi nikomu nikde neudělají; všude svorně řešíme jen a jen kovida.  Tak přece přestaňte hulit, ani nechoďte v nečekaně volných dnech do škodlivých hospod, a přijďte se podívat na ten inzerovaný zázrak přírody. Dokud je čas! (To platí i pro žáky, darebáky.)

3935.jpg Zázračná rostlina anredera srdčitá. 3936.jpg Hlízovité oddenky anredery, které přežijí všechno.