Domů > Novinky > 13. července: Nový druh viktorie objeven?

13. července: Nový druh viktorie objeven?

Dnes jsem obdržel následující novinářský dotaz: "Zdravím; zaznamenal jsem dnes text na internetu ohledně údajně nového největšího druhu leknínů na světě. Tak bych se chtěl pozeptat, zda náhodou není i v liberecké botanické zahradě, neb pokud si dobře pamatuji tak semena viktorie jste získali z Velké Británie."

Tu zprávu na internetu naleznete ZDE

                                                                                                                                                                               *   *   *

Panu redaktorovi píši: "Jsem skeptický. Velké rozměry a neježaté kališní plátky (jako V. boliviana) má také potomstvo z křížení obou dosud známých viktorií (V. amazonica x V. cruziana = Longwood Hybrid). Druh také nelze popsat podle jediného kusu uměle pěstovaného po řadu generací, jako je to v tomto případě. Druh je ve skutečnosti populace existující v přírodě a bydliště alespoň jedné přírodní populace musí být přesně známo (tzv. locus classicus). Umělé pěstování samosprašných rostlin po mnoho generací v podstatě vždy vytváří tzv. kultivar neboli šlechtěnou varietu. A to přesně sedí na V. boliviana. Navíc nelze popsat každou (například rozměrovou) odchylku druhu jako jiný nový druh, protože každý druh (jeho populace v přírodě) vykazuje přirozenou variabilitu. Počkejme tedy, až tuto víceméně marketingovou senzaci prověří nějaký věrohodnější výzkum. Minimálně je nutno dokázat, že nejde o hybrida známých druhů, protože ten vypadá přesně tak, jak popisují a zobrazují V. boliviana. Naše liberecké nyní pěstované rostliny jsme získali z Thajska a je to 100% čistá viktorie královská (V. amazonica). Předešlé rostliny z BZ v Edinburgu se ukázaly právě jako hybridní, v podstatě bez valné ceny (a byli jsme upozorněni na možnost volného zkřížení v Edinburgu). Zdraví M. Studnička"

                                                                                                                                                                                *    *    *

Také jsme pěstovali kříženou viktorii (tzv. Longwood Hybrid), která je zvláště velká, díky herteroznímu efektu (viz foto). Také jsme svého času provedli zkoušku nosnosti listu (V. cruziana).

5386.jpg Longwood Hybrid r. 2018 v Liberci. 5387.jpg 5388.jpg

Ptáte-li se, kolik vlastně unese list viktorie, pak odpověď naleznete ve sdělení tatínka dívky (na prostředním snímku vlevo): "Dobrý den, moc Vám děkujeme za neopakovatelný zážitek. Naše Viktorka si přála už několik let vidět kvetoucí Viktorii a nikdy jsme to nestihli. Až dnes a byl to pro ni nejlepší dárek k osmým narozeninám, které měla před týdnem. Večer jsem Viktorku převážil a bez šatů má 27,5 kg."