Domů > Novinky > 13. května

13. května

Tillandsia marnier-lapostollei překvapí i zkušené!

Tato mohutná růžicovitá rostlina je jako dočasná ukázka výjimečně vzácné rostliny v pavilonu E. Představme ji: 

Velikostí růžice 130 cm se tato tillandsie vymyká z průměru. Je známa pouze z jediného naleziště v Ekvádoru. Roste tam na vyprahlém výslunném skalním srázu v malé nadmořské výšce. Může tam, v drsných podmínkách, přežít jen díky své velmi tuhé nálevkovité růžici, která je proti vysušení chráněna voskovým povrchem a dole je vodotěsná. Funguje jako cisterna, v níž se uchová každá kapka či krůpěj vody z deště či mlhy, která do růžice sjede po nálevkovitě rozevřených žlábkovitých listech. Rostlina pak nepřijímá vodu obvyklým způsobem jen pomocí kořenů, ale hlavně z cisterny. Může se však zásobit vodou i z pouhé ranní rosy! Dělá to tak, že využije nesčetného množství mikroskopicky malých sacích šupin, pokrývajících povrch celé růžice. Do nich se rosa vsakuje a je převedena do nitra listu. Tam je speciální "vodní pletivo", jehož buňky dovedou jímat zásobu vody a vydávat ji dle potřeby dalším živým buňkám.

Již po dlouhý čas vytváří květenství, což se děje po mnoha letech pomalého růstu a sílení. Jako všechny bromeliovité rostliny, i tato po odplození odumře. Dlouhá léta pak zase budeme pěstovat mladé rostlinky. Tak velká rostlina by mohla mít také dosti velké květy, myslel jsem si, neznaje tuto rostlinu blíže. Při její vzácnosti je to pochopitelné. Považuji se po letech praxe za poměrně zkušeného znalce rostlin, ale tato rostlina mne překvapila. 

Doba existence mohutného členitého květenství se zdála dlouhá, a přesto jsem tam viděl jen poupata. Dnes jsem ale postřehl, že ona si nenápadně kvete, sem tam nějaký kvítek, tmavomodrý a maličký. Otevře se nakrátko, pak se zase jinde objeví jiný otevřený kvítek. Snadno to unikalo pozornosti. Je tu jedna vlastnost, která asi překvapí každého: Tu rostlinu opylují v přírodě kolibříci, kteří by ale tak nepatrné modré kvítky za letu a při pohledu z dálky sotva mohli najít. Tato tillandsie ani nemá růžové nebo červené listeny, které by byly vhodným lákadlem. Kolibříky zřejmě vábí na klacek; odborně vyjádřeno, na sytě růžové osy květenství.  

3337.jpg Tillandsia marnier-lapostollei 3338.jpg Kvetoucí větévka květenství. 3339.jpg Květenství s barevnými osami k lákání kolibříků.