Domů > Novinky > 13. září

13. září

13. září:

Pilosocereus leucocephalus kvete.

Tento sloupovitý kaktus z mayských území v jižním Mexiku a Guatemale nyní bohatě kvete v pavilonu A. Jak mne poučila kolegyně pěstující kaktusy, vlnaté ochlupení v okolí květů je užitečné k tomu, že na něm mohou přistát netopýři, aniž by se popíchali. Specializované druhy netopýrů totiž v noci opylují tento kaktus. Nejsou však jedinými opylovači, neboť přes den zase květy sprašují obří včely rodu drvodělka (Xylocopa).

196.jpg

197.jpg

198.jpg

Botanické orchideje nevšední krásy vystaveny.

Zase jsem neodolal a musel jsem fotografovat divukrásné a vzácné orchideje, jedny z těch, které jsou právě vystaveny. Ve vitrínách ale nejsou jen orchideje. Také kolekce begonií a áronovitých rostlin stojí za shlédnutí.

199.jpg

200.jpg

201.jpg

202.jpg

203.jpg

204.jpg

Vystřídání bonsají.

Vzhledem k měnícím se ekologickým podmínkám byla unikátní 339letá Murraya paniculata převezena do depozitáře, ale místo ní je vystavena přes 100 let stará překrásná Acacia arabica. Výjimečně kvalitním kouskem je také bonsai z velmi exotického stromu kreveně kampeškové (Hematoxylum campechianum), kterou jsme dosud nevystavovali.

205.jpg

206.jpg

207.jpg

Heliamfory - masožravé rostliny ze "Ztraceného světa".

Nyní byla obohacena o nové druhy expozice heliamfor v pavilonu D. Jsou to rostliny vyžadující chlazenou atmosféru o vysoké vlhkosti. Jsou totiž endemické na stolových horách ve Venezuele. Více o nich na informační tabulce v pavilonu.

208.jpg

209.jpg

210.jpg

211.jpg

Příští týden počítáme s večerní prohlídkou kvetoucí viktorie královské. (Fejeton)

Mohu za to snad já, že jsem příliš snaživě propagoval květy viktorie královské?! Anebo snad ji každý chce vidět jen pro to vznešené jméno? Paradoxně, ten tolik žádaný květ viktorie královské není tak krásný jako květ příbuzné viktorie Cruzovy, jak dokládají snímky obou. Viktorie druhu Victoria amazonica se jmenuje "královská" hlavně kvůli tomu, že může mít větší listy než viktorie Cruzova. Lidé ale přesto baží po květech, kdežto listy, to nejobdivuhodnější na obřích leknínovitých rostlinách, takový obdiv nemají.

Zeptáte-li se mne, jak velké tedy mohou být listy viktorií, budu v rozpacích. V literatuře jsou jednak údaje z přírody, jednak údaje o pěstovaných rostlinách, málokdy však opravdu naměřené, ne jen odhadnuté. Mohu však uvést opravdu poctivě změřené velikosti listů v podmínkách botanické zahrady Liberec: Victoria amazonica 197 cm, Victoria cruziana 170 cm, Euryale ferox 207 cm.

Zajímavé je, že každý druh dosáhl uvedeného rekordu v jinou dobu během vegetační sezony. Rekordní listy euryale se zpravidla objevují jako první, následuje viktorie Cruzova a nakonec viktorie královská. Je zajímavé, že v pavilonu L s nejlepšími světelnými podmínkami tvoří viktorie královská spíše menší listy ve větším počtu, kdežto v hůře světelně disponovaném pavilonu E má méně listů o větším průměru. Všechna tato fakta bylo a je stále možné ověřit si při návštěvách botanické zahrady. Mohu-li vyjádřit osobní názor, pak konstatuji nelásku k rekordům v botanice. Mne těší, že ze semínek se zase letos podařilo vypěstovat rostliny vypadající dobře, zdravě a majestátně. I když ten světový rekord v rozměru listu letošní euryalé mne těší také. (Nyní má tatáž rostlina kvůli délce dne listy malé, odpovídající "jenom" normálním mírám dle popisu druhu v literatuře.)

212.jpg

213.jpg

214.jpg

215.jpg