Domů > Novinky > 14. července

14. července

Čas denivek. (Glosa)

Pavilon L v zadní části Botanické zahrady je v okolí vyzdoben dvěma záhony denivek (Hemerocallis). Pokvetou ještě dlouho, ač každý jejich květ vydrží jenom jediný den. Květenství se ovšem skládá z mnoha poupat, rozkvétajících postupně. Denivky jsou podobné i příbuzné liliím, ale jsou mnohem a mnohem odolnější. 

Sbírku tvoří úžasné odrůdy, přísně vybírané, obměňované a doplňované již řadu let. Přesto pohlížím na myriády jejich květů kriticky: Nyní se trsy příliš rozrostly, květenství sousedících odrůd pronikla do stran a smísila se. Místo zřetelně oddělených a pěkně viditelně pojmenovaných rostlin máme ohromující, leč splývající množství květů. Dařilo se těm denivkám moc dobře - a zde vidíme důsledek. 

Když jsem si dnes přečetl pohrůžky kteréhosi hygienika, že na říjen plánuje zase všude povinné náhubky (jenom to nemá ještě projednané, což je vždycky detail), vzkypěla ve mně krev a tlak mi zaútočil na zdraví! Přiznám rovnou, že jsem uvažoval, jestli by pro šíření poplašných zpráv (což se považovalo za škodlivé i trestné), ba publikování otevřené vyhrůžky v důsledku jaksi již docela samozřejmé arogance moci vůči veřejnosti, někdo nezasluhoval vzít rýčem po hlavě. Ještěže máme ty denivky, protože ten rýč bude nutné vzít spíše na ně; a bude totalitní mír, lidé ohnou hřbety, já se skřípěním zubů také (nejsem duší revolucionář ani rebel). 

Víte, že rostliny umějí plakat? Za určitých podmínek opravdu vytlačují slzy ze svých listů. Musím se podívat, jestli to nedělají také denivky. Vždyť se nedíváme jenom my na ně, ale i ony na nás!

3588.jpg Dnešní kvetení denivek. 3589.jpg Bess Ross 3590.jpg Revolute
3591.jpg Cupid Calling 3592.jpg Ed Murray 3593.jpg Luxury Lace
3594.jpg Prophet 3595.jpg Resplendent 3596.jpg Tigger