Domů > Novinky > 15. července: coatzonte coxochitl kvete.

15. července: coatzonte coxochitl kvete.

Latinská jména rostlin jsou možná pro leckoho stejně podivná jako toto jméno z jazyka Aztéků. Patří velkokvěté orchideji Stanhopea nigroviolacea, která nyní kvete; ale květy vydrží jen asi 2-3 dny. Úžasně voní. Druh pochází z východního okraje mexické náhorní plošiny, kde silně prší a jsou tam tropické deštné lesy. Tam roste tato orchidej na stromech a květy jí visí dolů. Jsou nejen veliké, ale také masivní, jakoby vymodelované z vosku.  

                                                                                                                                                                                  *   *   *

Jeden z vystavených exemplářů má květy nápadně větší. Je jedinečný tím, že pochází ze zmarněné historické sbírky hraběte Herbersteina z oranžerie libochovického zámku. Právě tato orchidej byla zachráněna před zánikem tím, že byla ilegálně sebrána na kompostu, kam ji jeden ze zahradníků vyhodil jako skoro mrtvou rostlinu k nepotřebě. Z trojice srostlých bezlistých scvrklých pahlíz se podařilo "vykřesat život", objevilo se  na nich postranní očko a vznikl olistěný výhon. Trvalo to ještě mnoho let, než orchidej zesílila a kvetla. To ale nebylo v naší Botanické zahradě! Ke zničení sbírky po Herbersteinovi totiž došlo až po druhé světové válce, některé houževnaté rostliny přežily až do šedesátých let minulého století. Byl jsem tím, kdo tu polomrtvou orchidej na kompostu nalezl, kdo ji opatroval v pařeništi na tatínkově zahradě (a potom doma), kdo si ji z Libochovic přivezl do Liberce a řadu let ji pěstoval v provizoriu u okna v Severočeském muzeu a kdo ji s sebou přinesl i do naší Botanické zahrady.  Nyní máte možnost vidět tuto vzácnost a velikou krásu, provázenou naznačeným příběhem.

5389.jpg Typický exemplář druhu Stanhopea nigroviolacea. 5391.jpg Typický exemplář druhu Stanhopea nigroviolacea. 5390.jpg Stanhopea nigroviolecea z libochovické zámecké sbírky.