Domů > Novinky > 15. dubna

15. dubna

Orchideje Pleione.

Nyní jsou vystaveny zvláštní horské orchideje a odrůdy uvedeného rodu. Ze spících pahlíz raší, po jarním probuzení, nejprve  velké květy, kdežto listy vyvinou až po odkvětu. Miska plná kvetoucích Pleione proto vypadá jako kouzelnický trik, něco neuvěřitelného. Ke konci minulého století byly právě tyto orchideje velkou módou u alpinkářů, přestože venku mohly být jen v bezmrazém období. Jistější bylo pěstování ve studeném skleníčku (a přezimování v chladničce při 4 °C). Mnoho rostlin zahynulo, než čeští pěstitelé přišli na důležité "maličkosti", rozhodující o úspěchu v pěstování. Zásadní informace, jako je složení půdní směsi, požadavek polostínu a vlhkostní nároky, byly v literatuře. Zde prozradím dvě důležité záležitosti, které v literatuře nebyly a musely být právě odhaleny: 1) Po ukončení doby vegetačního klidu a zasázení pahlíz nesmí teploty přesahovat 10 °C a ideální je chlad kolem 5 °C. Vysoká teplota navozuje druhotný spánek! 2) Narašené rostliny sice potřebují určitou vlhkost, ale kulturu je třeba zprvu spíše jen mlžit než zalévat. Substrát musí být skoro suchý, tak slabě vlhký, aby rašící kořeny musely hledat vodu. Jen tak se dobře vyvine kořenový systém, aby po rozvinutí listu rostlina nelehla, a také aby ji vůbec mohl uživit. Skutečná zálivka patří až rostlinám se zcela vyvinutým listem! 

Jak se říká, "do třetice všeho dobrého". Je tu tedy ještě třetí drobnost: Při přezimování pahlízy nemají list a odumírají jim i všechny kořeny. V přírodě mají vlivem monzunu vlhkost jenom během vegetační sezony. Potřebují tedy sucho a pěstitelé je vyjímají z půdy. Jenomže (!) jsou to rostliny horské, tudíž i v době bez deště mají k dispozici mlhu, a navíc rostou obklopeny mechem. Z toho plyne poučení, že pahlízy by neměly přes zimu scvrknout. Dávali jsme je do plastových krabiček, na vrstvu mírně navlhčené rašeliny. Krabičky byly uzavřené, ale během zimy jsme stav kontrolovali. Hnilobám a plísním jsme čelili přípravky proti houbovým chorobám. 

Ovšem (!) moje šťastné číslo nejsou 3, ale 4. Musím tedy přidat ještě jednu radu: Rostoucí Pleione nemají rády vodu na list. Nekropíme je přes listy, ale zaléváme přímo do substrátu. Jinak se na listech objeví skvrny, ostrůvky odumřelého pletiva; příliš jim to nevadí, ale nemají vzhled zcela zdravých rostlin. 

To vše píši pro případ, že pohled na Pleione v Botanické zahradě by byl pro někoho inspirací pro renesanci pěstování těchto skvostných drobných orchidejí. Máte-li balkon na severní nebo východní stranu, je to vhodné místo. 

3212.jpg Pleione speciosa 3209.jpg Pleione cv. Clare 3210.jpg Pleione cv. Oriental Splendour 3211.jpg Pleione cv. Shantung