Domů > Novinky > 15. května

15. května

Které alpinum je nejkrásnější?

Skalka (alpinum) může být miniaturní, a přesto dokonalá, jak bývá vidět na tradičních výstavách Klubu skalničkářů.  Rozsáhlé skalky, jaké byly v módě v předminulém a minulém století, u nás zakládaly firmy Böhm, Černolice nebo Vaněk, Chrudim. V parku u zámku v Průhonicích bylo legendární alpinum využívající i přirozených skal, v současnosti sice zachovalé, ale po jakés - takés obnově vždy znovu pustnoucí. Nápaditá jsou velká skalničková aranžmá v Botanické zahradě Mendelovy univerzity v Brně.  V naší Botanické zahradě Liberec bylo alpinum založeno r. 1954 a od té doby je stále udržováno ve stavu dobře pěstěném a šlechtěném. Po roce 1990 bylo postupně radikálně přetvořeno, za vzniku tématicky rozličných speciálních částí. Skoro v původním stavu zůstala část tzv. klasického alpina z ortoruly (viz foto) a "vřesoviště". Novinkou po této rekonstrukci je systém potůčků a praménků, v nich recirkuluje voda pomocí čerpadla a podzemního potrubí. Ztráty vody, které při tomto způsobu vznikají, by byly při doplňování z městského vodovodu poměrně drahou záležitostí, kdyby skalka nebyla vybavena dalším zařízením, jež hlídá množství vody a doplňuje ji z vlastní studny. Mezi řádky zde vysvítá, že jde o skalku nejen rozsáhlou, ale i luxusní. Samozřejmě, v sortimentu tam jsou četné velice vzácné druhy, včetně některých v přírodě kriticky ohrožených. Na otázku, které alpinum je nejkrásnější, se vlastně nedá odpovědět. Jde o to, aby skalka byla vkusná a efektní, druhově bohatá a celkovým stylem nápaditá. Každá skalka je zkrátka originál!

3346.jpg Partie klasického alpina z ortoruly. 3347.jpg Partie klasického alpina z travertinu. 3348.jpg Speciální část s druhy skalních stepí, z čediče.
3349.jpg Prvosenka Siebodova (Primula sieboldii) 3350.jpg Rozrazil arménský (Veronica armena) 3351.jpg Božskokvět přepěkný (Dodecatheon pulchellum)