Domů > Novinky > 15. prosince: Mysterium klobouku z Mexika. (Fejeton)

15. prosince: Mysterium klobouku z Mexika. (Fejeton)

Z Mexika jsem si přivezl klobouk. Koupil jsem jej od indiánky pod proslulou Sluneční pyramidou; a byl drahý. Předvedla mi, proč je cena vysoká. Je zhotoven z jakýchsi speciálních vláken (snad palmových) a lze jej stočit do roličky, aniž se poškodí. Zase se narovná a je fešácký. Není to ovšem sombrero, součást mexického kroje, a nemá typickou vysokou kuželovitou střechu. Je to tzv. stetson, typický pro severoamerické kovboje. V Mexiku vešel tento typ klobouku ve známost přes bankovní lupiče, kteří tradičně prchali před zákonem do Mexika. Indiáni dnes chtějí vyhovět tomu, co gringos mají rádi. Ani jsem se nesnažil vymluvit té indiánce, že nejsem severoamerický turista, ale botanik z Liberce. Myslela by si jistě, že jsem stejně gringo, jenom nějaká divná odrůda.

Když mi indiánka klobouk předávala, udělala nad ním jakýsi zvláštní pohyb rukou a cosi zamumlala v řeči nahuatl. Asi jej začarovala. Když si jej nasadím, ocitám se v Mexiku, sám a sám v pustinách. Když Liberec ukazuje nevlídnou tvář a úřední razítka nebo nepříjemní lidé v přílišné blízkosti působí otravně, beru ten klobouk!  Dnes jsem si ten přelud jím způsobený vylepšil pozorováním mohutné rostliny zvané dasylirion modrolistý (Dasylirion glaucophyllum), pocházející opravdu z pustin Mexika.  Je to rostlina dvoudomá; právě kvete v pavilonu F. Svět romantiků je mnoha lidem uzavřen, zejména těm zlým. Je to tak správně. Tolik tedy o kvetoucím dasylirionu, jenž dlí v pavilonu F.

4809.jpg 4810.jpg Část květenství dasylirionu zblízka. 4811.jpg Dasylirion modrolistý 4812.jpg Dasylirion má ozubené listy, jsa vyzbrojen pro mexické pustiny.