Domů > Novinky > 15. října

15. října

Covid pozitivně! (Fejeton)

"Všechno zlé je na něco dobré", praví známé rčení. Ptáte-li se, čím tedy může být užitečný ten obávaný virus, odpovím. Kromě byznysu a pochybné (rozséváním strachu dosahované) popularity pro některé politické figurky manipulující s lidmi, posloužil dnes, paradoxně, i Botanické zahradě. Znamená totiž minimum návštěvníků, a tak nám vyřešil problém, jak udělat velké práce v expozicích, aniž způsobíme ochuzení prohlídky. (Jsme totiž zahradou, která nemá zavírací den ani "sanitární dny", přijít lze v kterýkoli den.) Údobí s malou návštěvností, když nepřijíždějí tradičně pořádané zájezdy z Polska  a Německa, může být tedy využito ke zvláštní péči o vzhled expozic.  

Včera i dnes tedy mohl kolega, způsobilý pro odborné práce ve výškách, vystoupat do výšin pavilonu G ke koruně velkého bambusu. Je to největší tráva světa, která bývá až 20 m vysoká a má dřevnatějící víceletá stébla. Takový exemplář zde uvádím na fotografiích z Cejlonu. Skleník ovšem je nižší než oněch 20 m, a tak je potřeba stébla nahoře zakracovat. To bambusu příliš nevadí: Vyvine postranní olistěné větvičky, takže trs je nyní zakončen 10 m širokou korunou. I ta se však musí upravovat a mírně omezovat,  aby vedle bambusu mohly růst další rostliny. 

3948.jpg Bambus Dendrocalamus giganteus na Cejlonu. 3949.jpg Mohutnost bambusového trsu, rostoucího na Cejlonu, je vidět ve srovnání s lidskou postavou. 3950.jpg Bambusová stébla trsu rostoucího v naší Botanické zahradě.
3951.jpg Koruna bambusového trsu v pavilonu G (v pozadí) musí být upravena. 3952.jpg Výstup ke koruně bambusu (dnešní foto). 3953.jpg Namáhavá práce vyžadující kvalifikaci a velkou opatrnost.