Domů > Novinky > 16. prosince: Klerodendron zářivý a jeho příběh.

16. prosince: Klerodendron zářivý a jeho příběh.

Klerodendron zářivý (Clerodendrum splendens) je liána z pralesů tropické západní Afriky. Nyní kvete, bohatěji než v jiných letech, v pavilonu G. Jeho nápadné květy však lze snadno přehlédnout, protože jsou v pozadí a vysoko, skoro pod střechou pavilonu. Příběh tohoto bohatého kvetení je kuriózní: Kontrola sledující bezpečnost práce zjistila, že žebříky dovolující výstup na horní obslužné lávky neodpovídají bezpečnostním předpisům, jakkoli odpovídají projektu a jakkoli byly zkolaudovány. Než byly žebříky upraveny, nemohli zahradníci omezovat růst lián, které ze své přirozenosti stále šplhají co nejvýše, za sluncem. Klerodendronu tato příležitost, kdy nebyl omezován,  zcela vyhovovala. 

Letošní podívaná na krásná květenství je tedy vlastně výjimečná. Napříště takové bujení nebude rostlině umožněno, protože horní lávky musí být z bezpečnostních důvodů dobře průchodné. Nepřehledná spleť pod střechou pavilonu se obvykle také stává semeništěm červců a dalších nebezpečných škůdců. Letos si ale můžeme říci: "Všechno zlé je na něco dobré!" (A to je moudrost pocházející ze starověké římské filozofie.)

4817.jpg Klerodendron zářivý (Clerodendrum splendens) 4818.jpg Klerodendron zářivý (Clerodendrum splendens)

Pro studenty botaniky je zde ještě hádanka: Tato liána má příbuzné i v české flóře. Jedna příbuzná rostlina je dokonce plazivá, ač proti klerodendronu je drobná. Odpověď poskytne chytrý telefon nebo internet na počítači. Stačí pátrat po tom, do jaké čeledi klerodendron patří.