Domů > Novinky > 16. prosince: Thunbergie krásná i hrozná.

16. prosince: Thunbergie krásná i hrozná.

4813.jpg Thunbergie velkokvětá v pavilonu G, 4814.jpg Thunbergie velkokvětá v pavilonu G.

Liány jsou v pavilonech umístěny na pozadí, kde se pnou po mřížích. Nyní v pavilonu G uvidíte asi 8 cm velké květy thunbergie velkokvěté (Thunbergia grandiflora), pocházející z Cejlonu a Indie, odkud se areál táhne až do pevninské jihovýchodní Asie. Je to druh náročný na oslunění je velmi vzrůstný a bujný. Ve sklenících jsou s tím obtíže, a přitom thunbergie kvete dosti málo a zřídka. Lepší je to v tropech, kde může být pěstována venku na silném slunci.  

Podívejme se, jak vypadá domovina této liány. V džungli na jižním Cejlonu tvoří lesní plášť tam, kde tropickým deštným lesem protéká říčka. Šplhá tam až asi 30 m vysoko a tvoří hustou spleť. Právě pro tuto bujnost a rozpínavost se stala pohromou pro vzácné tropické deštné lesy v severovýchodní Austrálii. Do Austrálie byla zavlečena jako okrasná rostlina a zplaněla. Pod jejím příkrovem hynou jiné druhy rostlin. V tropech je považována za invazní druh.

4815.jpg Džungle na Cejlonu, místo výskytu thunbergie velkokvěté. 4816.jpg Plášť cejlonského pralesa tvořený thunbergií velkokvětou.