Domů > Novinky > 17. prosince: Papoušci, co žijí blaze.

17. prosince: Papoušci, co žijí blaze.

Pavilon C, věnovaný australské flóře a v němž je napodobena i krajina s přirozenou vegetací, má jeden luxusní doplněk: voliéru se čtyřmi druhy australských ptáků. Byly vybrány druhy vhodné pro smíšený chov. Hlavní funkcí tohoto prvku, vestavěného ve vyšším patře do pavilonu, je ozvučení celé scenérie. Takové andulky (v divoké nešlechtěné formě), holoubci diamantoví nebo zebřičky jsou tvorové pěkně hluční! Když se tedy v prostoru ozývají obyvatelé australských planin a křovin, není to podfuk s nahrávkou, ale jsou to zvuky skutečné, prostě "naživo". 

Voliéra ovšem poskytuje i pěknou podívanou, oceňovanou zejména dětmi. Pár větších papoušků, rudomodrých rosel Pennantových, je opravdu krásný. Jsou to velmi činorodí tvorové, kteří potřebují nejen výborné krmivo, ale možnost proletět se a najít nějakou činnost. To vše mají a jejich nejmilejší zábavou je oštipování smrkových nebo borových větví. Když jim jejich pečlivá pečovatelka zavěšuje novou větev ke zpracování, krotce jí lezou až pod ruce. Pracovat začínají ihned a odštípnuté větvičky jen prší dolů. 

Při tvarování blahovičníků v pavilonu byly odříznuty nějaké větve a byly pak nabídnuty roselám. Zpočátku tento originální materiál také začali oštipovat, ale pak se navrátili ke smrku. Silice z australského blahovičníku jim tedy nepřipadala tak lákavá jako pryskyřice z českého smrčku. Několik dnešních fotografií ilustruje, jak si ptactvo v pavilonu C užívá života.

4819.jpg Divoká forma andulky vlnkované. 4820.jpg Hejnko zebřiček australských. 4821.jpg Samička rosely Pennantovy, konzumující mrkvičku.
4822.jpg Sameček hlídající svou samičku. 4823.jpg Nabídnutý, leč takřka netknutý blahovičník. 4824.jpg Smrkové větvičky oštípané roselami.