Domů > Novinky > 2. července

2. července

Růže, prý nejkrásnější květiny světa; nyní je jejich čas. (Glosa)

Letos se růže podařily a krásně voní; a rovnou konstatuji, že základem je fakt, že dostaly do půdy poctivé hnojivo - pěkně smrdutý hnůj. V tom je rozdíl mezi zahradničením a politikou. V druhém případě existuje také pěkný hnůj, ale pak se na to ani nedá koukat v televizi, ani se to nedá poslouchat v rádiu. Náš hnůj ovšem vyprodukovali ušlechtilí koně (a poctivá lidská práce kolem nich), kdežto ten druhý hnůj se eufemismy označuje jako střet zájmů, odklonění financí, zneužití informací a tak všelijak. 

My máme vlastně sbírky růží trojího druhu (velkokvěté čajohybridy, polyantky a růže sadové včetně velkých keřových druhů botanických). Pro romantiky jsme vytvořili zákoutí s lavičkou z trvanlivého týkového dřeva. odkud lze to bohatství růží také pozorovat. Růže mají po stránce estetické (i z hlediska fotografování) některé úžasné vlastnosti: 1) Kvetou jak na plném slunci, tak při zamračeném počasí, jsou krásné i s krůpějmi deště nebo ranní rosy. Nezklamou nikdy. 2) Jsou krásné nadvakrát, neboť mají jinou barvu a jiný tvar ve stavu rozvírajícího se poupěte, a jiný tvar potom, když se úplně promění v plném rozkvětu. 3) Skýtají pastvu pro oči jako celý mnohokvětý porost, a kromě toho jako jediný skvostný vět. 4) Voní různě, a když to zkoumáte, můžete najít blyštivý drahokam - zlatohlávka tam zabydleného. 5) Množství druhů a odrůd je tak ohromné, že růže skutečně uspokojí pozorovatele velmi rozdílného vkusu (vyznávající prostotu planých růží, neobvyklé tvary, neobvyklé barvy, jasné barvy, souhru barevných tónů a odstínů, také kombinaci květů s trnitým stonkem a lesklými listy). 

Nechci nikomu radit, ale nebylo by lepší vypnout televizi, umlčet rádio, opustit internet a vyrazit do Botanické zahrady, kde děláme ta kouzla s hnojem? 

3529.jpg Čajohybridy. 3530.jpg Lavička pro romantiky. 3531.jpg Polyantky.
3532.jpg ´Liebe Franz´ 3533.jpg ´Gloria Dei´ 3534.jpg ´Chippendale´