Domů > Novinky > 2. května

2. května

Zase nás straší přírodou! (Fejeton)

Vždycky se něco najde ve sdělovacích prostředcích, co připomíná zlou a nebezpečnou přírodu. Teď je to třebas největší současné i budoucí sucho za půl tisíciletí! (Zajímavé, že nyní mi na okno bubnuje vydatný májový deštík!) Napadlo mne tedy napsat o jednom chytře utvářeném stromu, jenž se krásně suchu ubrání a na naší planetě může spokojeně růst, i kdyby mu nahlas předčítali o té klimatické pohromě.  

V Austrálii roste 30 druhů rodu Brachychiton, ale tento, zvaný "strom láhvový" nebo podle Austrálců "bink", je nejzajímavější. Podobně jako proslulé baobaby (Adansonia), má životní formu obřího stonkového sukulentu, je tudíž nápadně tlustokmenný čili pachykaulní. Díky tomu přečkává suchou periodu nastávající v australské savaně. Tam je jeho výhodou rezerva vody v pletivu kmene. K tomu má schopnost šetřit vodou: Za nastávajícího sucha může snadno shazovat, a potom po deštích zase rychle obnovovat olistění. Na dobu sucha se tedy zbavuje vypařovací plochy, a tím způsobem minimalizuje ztráty vody. Dva exempláře v pavilonu C jsou nyní staré 29 let a již zřetelně nabývají lahvicovitého vzhledu. Jde o druh Brachychiton rupestris. Patří do stejné čeledi jako náš národní strom, lípa.

Nelze našim mudrcům, nejchytřejším a nejpohotovějším spasitelům na světě, zasahovat do díla; ale možná by se vzhledem k té katastrofě se suchem měla rázně zákonem, přijatým ve stavu legislativní nouze a ve zkráceném řízení, zrušit lípa jako národní symbol. Vždyť na bankovkách a mincích by ratolest binku také vypadala dobře! Navíc, bink teď bude velmi dobře odpovídat českým obtloustlým postavám, podpořeným vlivem absolvovaného zákazu volného pohybu. Obézní tvary se určitě jen tak brzy neshodí, budou tady s námi stále, obzvlášť když již čekáme druhou vlnu pandemie. Kdo chce bink jako náš symbol místo té jeho příbuzné, může si jej přijít do Botanické zahrady přijít pohladit. 

3293.jpg Obtloustlá postava binku (Brachychiton rupestris). 3294.jpg 29 let staré binky v Botanické zahradě.
3295.jpg Za sucha bink shazuje listy. 3296.jpg Budoucí česká krajina s binky, po absolvování katastrofálního sucha.