Domů > Novinky > 2. listopadu

2. listopadu

Jak se šíří. 

To byste chtěli vědět, že? Nezlobte se, ale o Covidu se nebavím, neboť nejsem k tomu povolaným specializovaným špičkovým učencem, jaké nám předepisují jako jediný věrohodný zdroj informací. My ostatní, s jiným názorem, jsme škůdci. A tak potvrzuji jenom to, že uzavření Botanické zahrady  v době denní návštěvnosti spočitatelné na prstech jedné ruky výrazně snížilo mobilitu obyvatelstva a zabránilo nejhoršímu. Naproti tomu "dušičkové" srocení obyvatelstva v témž čase na tisících hřbitovů, oficiálně povolené, je neškodné, jak to musíme přijmout, a Covid tam vůbec nikdo nemůže dostat. A to přesto, že o takové hustotě návštěvníků si v Botanické zahradě nemůžeme nechat snít ani ve vrcholné turistické sezoně.  Mobilita tam nějaká je, pravda, protože cestou z práce nemohu jako obvykle projet kolem hřbitova, jaké jsou tam dopravní krize. To je ale určitě mobilita logická, a proto není škodlivá pro křivku, kterou sledujeme. 

Nechť je tedy každý uklidněn tím "něco zabralo" a věnuje pozornost tomu, jak se šíří leknín čtverhranný (Nymphaea tetragona). Je to drobnokvětý divoký leknín, kolem něhož mají botanici nějaké taxonomické nejasnosti. Ekologové však mají jasno v tom, že je, na rozdíl od běžných leknínů, samosprašný. Semena tedy tvoří vždy. Když jablíčkovitý semeník uzraje, uvolní se z něj jakési plováčky ze vzdušného bílého pletiva. Plavou ve velkém počtu na hladině, rozhání je vítr a odnášejí je vlnky. Když je vylovím, nacházím uvnitř zelená semínka. Vzdušné pletivo není nijak solidní, brzy podléhá rozkladu, a semínka klesnou ke dnu. Jakmile jim to zjara teploty dovolí, začnou klíčit. Pamatujte si, zejména Vy, studenti on-line výuky botaniky a ekologie, že šíření semen vodou se nazývá "hydrochorie". (Virtuální šíření virů skrze botanické zahrady se pak nazývá "blbochorie", dle těch, kteří něco takového, jako je znepřístupnění zahrad, vymysleli.) 

4022.jpg Leknín čtverhranný (Nymphaea tetragona) 4023.jpg Semeník (plod) leknínu čtverhranného. 4024.jpg Plovoucí semena. 4025.jpg Semena vymáčknutá z plováčku.