Domů > Novinky > 20. prosince: Kapradiny zcela nevšední.

20. prosince: Kapradiny zcela nevšední.

V pavilonu G je defilé několika druhů epifytických kapradin rodu Platycerium. Bližší informace o nich naleznete na tabulce v expozici, kdežto zde jen jmenuji nejznámější a dosti často v květinářstvích prodávaný druh:

4829.jpg Platycerium bifurcatum Tento v domácnostech pěstovaný druh má areál rozšíření v Indonésii, na Nové Guineji, ve východní Austrálii, a na Nové Kaledonii. Roste na stromech v různých typech lesů. Listy vyrůstají ze vzrostného vrcholu krátkého oddenku, jenž koření a je skryt v humusu pod kapsovitými listy. Ty jsou zprvu bledě zelené, ale brzy okrově světle hnědé.

 Ostatní druhy rodu, jichž je 15, jsou mnohem náročnější a některé se pěstují obzvláště obtížně. Nejrobustnější z nich je Platycerium coronarium. Málokterá botanická zahrada předvádí početnější sestavu druhů. Dnes pořízené ukázky instalované v pavilonu G jsou na fotografiích (ač to nejsou všechny vystavené). 

4830.jpg Platycerium ellisii 4831.jpg Platycerium elephantotis 4832.jpg Platycerium superbum 4833.jpg Platycerium coronarium