Domů > Novinky > 20. října

20. října

Rostlina, která si střílí (i z botaniků).

Nyní lze pozorovat rostlinu Dorstenia contrajerva, rostoucí přímo u cesty v pavilonu E. Patří do čeledi morušovité a má zvláštní terčovitá květenství s nepatrnými kvítky. Z nich později vznikají plodenství, jež rozstřelují semena daleko do okolí. Píši-li, že si tato rostlina "střílí" i z botaniků, dokládám, jak jí byl zmýlen autor prvního popisu.

První popis této rostliny a jejího lékařského využití v Mexiku údajně vytvořil španělský přírodovědec a lékař Francisco Hernández de Toledo v 16. století: Bylina zvaná Tozpàtli má kulatý kořen o velikosti lískového ořechu, s tenkými vláknitými kořeny a azurové barvy, z nějž vyrůstají tenké řapíky, na nichž jsou laločnaté listy, zhruba podobné osladiči, ale menší a zelenější. Říká se, že vůbec nekvete." 

4002.jpg Dorstenia contrajerva v pavilonu E. Silná variabilita listů, od střelovitých po laločnaté. 4003.jpg Plodenství vystřelující semena.
4004.jpg Exemplář na lokalitě Cahal Pech, snad paleobotanická zajímavost. 4005.jpg Archeologické objekty na lokalitě Cahal Pech v Belize.

Že by nekvetla, je nesmysl, neboť čeleď morušovité patří mezi rostliny krytosemenné, a tedy kvetoucí. Rostlina je to indiánům, Mayům, dobře známá jako prostředek proti jedovatým kousnutím a píchnutím štírů aj. Nalezl jsem ji loni na archeologické lokalitě Cahal Pech v Belize. Domnívám se, že může jít o živoucí pozůstatek po pěstovaných rostlinách, jež používal v dávných časech místní šaman.