Domů > Novinky > 20. srpna

20. srpna

Masožravá rostlina z bájného Ztraceného světa. 

Znáte možná ten román, jak se vědecká výprava dostala na vrcholové plató obrovské hory v Jižní Americe, kde našla pravěký svět. Ta hora se jmenuje Roraima, je ve Venezuele a její vrcholová plošina o velikosti 70 kilometrů čtverečních je stále v mracích, často skrápěna dešti. Je ohraničena kilometr vysokými svislými stěnami. Právě tam nahoře roste bublinatka Quelchova, kvetoucí nyní i v Botanické zahradě svými překvapivě velkými květy. Prostředí Roraimy se někdy označuje paradoxním pojmem "dešťová poušť", neboť je tam takový nedostatek živin, že rostliny jsou tuhé a zakrnělé jako by rostly v poušti (ač vody mají nadbytek).  Bublinatka si opatřuje živiny pomocí podzemních lapacích orgánů, měchýřků, do nichž chytá mikroskopicky malé půdní živočichy. 

Extrémní prostředí takové rostliny je v Botanické zahradě připravováno pomocí techniky, aparatury naší vlastní konstrukce. Například studenou mlhu tam vyrábíme pomocí tříštění vody ultrazvukem. Nevím, jaké slovo byste pro takový výsledek zahradnické dovednosti použili. Vždyť pouhé udržení tak specializované a podivné rostliny při životě ve zcela umělých podmínkách se právem zdá neuvěřitelným. A ona nyní kvete! Je to trik, kouzlo, ekologický div?

3774.jpg Výstup na Roraimu přes tropický mlžný les. 3775.jpg Typické prostředí na vrcholu Roraimy. 3776.jpg Bublinatka Quelchova (Utricularia quelchii) kvetoucí na Roraimě.
3777.jpg Prostředí pro bublinatiku v Botanické zahradě. 3778.jpg Bublinatka Quelchova (Utricularia quelchii) fotografovaná dnes v Botanické zahradě. 3779.jpg Zvětšený lapací orgán bublinatky Quelchovy.