Domů > Novinky > 21. prosince: Orchideje za trest!

21. prosince: Orchideje za trest!

Tímto fejetonem chci pobavit čtenáře, předkládaje pravdivá fakta. Navštívil mne kolega přírodovědec s tím, že by rád svůj zcela nový luxusní fotoaparát vyzkoušel tak, že by fotografoval orchideje. Půjčil jsem mu takový šikovný přípravek, který jsem si sám sestrojil. Je to stojan, který drží černé sametové pozadí, a také umožňuje vhodně zavěsit rostlinu uchycenou na kůře. Je-li rostlina v květníku, lze ji postavit na posuvný stolek před pozadím. 

A pak jsem kolegu opustil, aby si v klidu mohl brát orchideje, naaranžovat si je do vhodné pozice a udělat atraktivní fotografie. Po čase jsem se přišel podívat, jak to jde, ale milý fotograf úpěl a naříkal. Zaujaly jej totiž právě druhy s divoce a neobyčejně utvářenými kvítky, ale malými. Máme je označené tabulkou znějící "Výběr pro znalce". Fotografování zblízka a hledání vhodného úhlu pohledu - to je nápor na páteř. Stativu používat nelze, anebo jen s obtížemi. Dnes jsem udělal také pár obrázků týchž objektů a potvrzuji kolegův názor, že po této činnosti je potřeba regenerace někde u piva v hospodě. 

4834.jpg Bulbophyllum pictum (Thajsko) 4835.jpg Maxillaria acicularis (Brazílie) 4836.jpg Masdevallia corniculata (Ekvádor, Kolumbie) 4837.jpg Catasetum expansum (Ekvádor)