Domů > Novinky > 21. srpna

21. srpna

VIKTORIE - královny botanických zahrad.

Jsou dva druhy oněch obřích leknínovitých rostlin, a sice viktorie Cruzova (Victoria cruziana) z povodí Río Paraná a viktorie královská (Victoria amazonica) z povodí Amazonky. Zmíněná povodí jsou od sebe natolik vzdálená, pokud jde o zeměpisnou šířku, že prvnímu druhu stačí nižší teploty než druhému. Vytápění patřičně velkých a alespoň 80 cm hlubokých bazénů je ovšem pro botanické zahrady finančně náročnou záležitostí. Z tohoto praktického důvodu se některé zahrady věnují pěstování viktorie Cruzovy, kdežto viktorie královská je, alespoň v Evropě,  pěstována jen výjimečně. Mívají ji spíše některé nepočetné botanické zahrady nacházející se v tropech. 

Taková botanická zahrada, která svým návštěvníkům předvede alespoň tu méně náročnou a celkově méně choulostivou viktorii Cruzovu, se rázem dostává do kategorie jakýchsi "lepších" a významnějších botanických zahrad. Botanická zahrada v Liberci se  již po léta stále zabývá otázkou svého vývoje a zdokonalování v rámci možností. Před několika lety byl vymyšlen pavilon L, konstrukčně úplně přizpůsobený požadavkům viktorii, a sice obou zmíněných druhů. Nyní patříme k těm zahradám, které viktorie nejen pěstují, ale také poskytují jejich semena jiným botanickým zahradám ve světě (mají-li pro pěstování těchto rostlin předpoklady). Z naznačených souvislostí je jistě zřetelné, jak strategické bylo orientovat Botanickou zahradu na zvláště náročné, a přitom atraktivní rostliny. Nyní je to vidět také na zájmu našeho publika, neboť návštěvnost začala již před několika lety vzrůstat. 

Viktorie máme nejen ve zmíněném pavilonu L, ale také v tropickém pavilonu E (Neotropis), abychom měli různé exempláře pro geneticky výhodné sprašování. V pavilonu E viktorie dokreslují dojem tropické tůně uprostřed pralesa. Viktorie kvetou v noci, avšak přesto se občas předvedou návštěvníkům během normální otvírací doby. Bývá to ráno, než se po oslunění květy zavřou. Je-li zamračené počasí, jsou květy otevřené déle. S blížícím se podzimem se "denní" kvetení prodlužuje. Mnoho návštěvníků si již odneslo pěkné fotografie otevřených květů některé z viktorií.

3782.jpg Viktorie obou druhů v pavilonu L. 3783.jpg Viktorie obou druhů v pavilonu E.