Domů > Novinky > 22. července

22. července

Když nebudou chtít .... (Fejeton)

Nemůžete již ani otevřít krabičku sardinek, aby tam nevykoukl nějaký problém s koronavirem. A tak jsem se dočetl, že ti, kterým zachutnala absolutní moc antických tyranů, již teď vědí, že náhubky budou, a když nebudou chtít, podzimní volby nebudou (a demokracii fuj!). Jeden takový sděluje, že mimořádný stav si mohou vyhlásit již během několika dní; a zase ani prskat se stejně navztekanými veverkami v lese nebude dovoleno, když mocipáni nebudou chtít. 

Tak nějak se mi z toho soužení a strachů při výhledu do budoucna splašila mysl a začala mi kázat: Zkušenost praví, že mocipáni se buď jak buď octnou na smetišti dějin a ani pes po nich neštěkne. Mohou si nakrásně i zrušit volby a vládnout si v žádoucí sestavě doalelujá. Ale ani vítr z východu, ani lid zmítaný doktrínami a obecným míněním, ani ostnaté dráty a samopaly na hranicích nikdy nezastavily vědeckou spolupráci. Odborníci si vždy na dálku podávali ruce a prospívali vědě a kultuře svých zemí. Kdybych poslední větu četl já, pomyslel bych si, že jde o abstraktní blábol a neurčité utěšování se. To mne nutí, abych předestřel něco ze života naší Botanické zahrady. Budou to tři drobné příklady mezinárodní spolupráce, jakou nám sotva mohou zatrhnout ti, kdo by nás chtěli mít zavřené v karanténách a se zákazem cestovat jinam než do lékárny!

Případ první: V době, kdy ještě ve Venezuele nebylo tak nebezpečno jako dnes, se tři pracovníci naší zahrady zúčastnili badatelské expedice právě tam, do kraje, kde je stolová hora Roraima známá v literatuře jako "Ztracený svět". Průzkum biotopu jedné vzácné masožravé rostliny, zvané bublinatka Humboldtova (Utricularia humboldtii) přinesl cenné poznatky. Pěstování téže rostliny v naší Botanické zahradě taktéž. Vznikl článek, o nějž měla zájem italská  společnost specializovaná na masožravé rostliny. A hle, během koronavirového řádění se zrodilo přepychové 58. číslo časopisu, které začíná právě článkem s fotografiemi z naší zmíněné expedice a článkem psaným u nás, v Liberci.

3605.jpg Italský časopis s článkem dodaným z Botanické zahrady Liberec. 3606.jpg Vnitřní dvoustrana s částí odborného článku.

Případ druhý: Před lety jsem byl pověřen botanickým průzkumem vrchu Trabice, kde byl později zřízen lom. Jednou z tamních vzácností, jimž měl zaniknout biotop, byl řebříček sličný (Achillea nobilis). Je velmi teplomilný, robustního vzrůstu, s hrubě stříhanými listy. Byl vypěstován ze semen sebraných na Trabici a léta byl pak součástí expozice "Teplomilná květena severních Čech". Každý jistě uzná, že podhorský vlhký Liberec není pro teplomilné druhy skalních stepí Českého středohoří ideální. A tak se stalo, že jednou přišla zvláště ničivá zima a řebříček v naší kutuře úplně vymrznul. Neměli jsme schovaná semena, a tak jsem nad ním "udělal křížek". Objednal jsem ale pomocí pravidelné mezinárodní výměny semen tento druh z Botanické zahrady v Lipsku. Ukázalo se, že tam pěstují rostliny z Trabice, neboť jsme jim v minulosti tento druh poskytli v semenech. Dnes tedy zde uvádím recentní fotografie dokládající, jak se nám díky mezinárodní spolupráci druh vrátil!

3607.jpg Řebříček sličný (Achillea nobilis) dnes v Liberci. 3608.jpg Hrubé olistění řebříčku sličného jej činí dobře poznatelným.

Případ třetí: Včera jsem dostal z Botanické zahrady v Nancy (Francie) zprávu, že r. 1999 jsme jim zaslali semena tropického keře Clerodendrum speciosissimum, ale jejich specialista nyní zjistil, že by mohlo jít o velice podobný druh C. buchannanii z Jávy. Druh nám právě kvete, a tak jsem provedl biometrická stanovení; a jsem ve shodě se signalizovaným názorem. Obrazně řečeno, podali jsme si ruce; a z Francie přišel e-mail tohoto znění:

Dear Dr. Studnička, Thanks for your feedback, happy that you confirm this identification and that it helps. Best wishes, Aurélien Bour Scientific curator Tropical botanic collections Nancy botanical garden 100 rue du jardin botanique 54600 VILLERS LES NANCY FRANCE. 

3609.jpg Blahokeř Buchannanův (Clerodendrum buchannanii) 3610.jpg Květenství, kde bylo provedeno biometrické stanovení, potvrzující francouzský poznatek.