Domů > Novinky > 23. března: Otesánek v pavilonu E: Anthurium salvinii - novinka.

23. března: Otesánek v pavilonu E: Anthurium salvinii - novinka.

Dnes byla z pěstitelského skleníku přenesena pozorouhodná sazenice do pavilonu E. Jde o největší existující druh toulitky (Anthurium) a jeden z největších epifytů světa. Tato rostlina byla poprvé objevena v pralese na úbočí aktivního vulkánu El Fuego v Guatemale (tzv. locus classicus). V roce 2019 jsme se věnovali určitému výzkumu, který přinesl zajímavé východisko pro etnobotanický aspekt mayské kultury klasického období.  Měřili jsme v přírodě exemplář, který měl listy až 192 cm dlouhé! A takový kolos se udrží uchycen pomocí pevných vzdušných kořenů na kmeni. Je pozoruhodné, že tato a ještě jedna podobná menší toulitka se často vyskytují v pralesích kolem archeologických nalezišť mayských svatyní a nejednou se uchytí přímo někde na mayské pyramidě. Ta přenesená sazenice je nyní umístěna na jednom z kmenů v pavilonu E, ale je to ještě mládě. Nyní bude sílit a časem bude udivovat návštěvníky. Dnes se to obešlo bez jakéhokoli obdivu, pochopitelně, ale budiž zde řečeno, že jde o novinku velice vzácnou, po stránce botanické zajímavou svými adaptacemi, a navíc s nevšením příběhem (viz níže). 

5126.jpg Právě vysazené Anthurium salvinii. 5127.jpg Kmen s epifyty v pavilonu E, nové stanoviště rostliny. 5128.jpg Dýmající El Fuego v Guatemale, místo objevu Anthurium salvinii.

Zmínil jsem, že rostlinu provází zajímavý příběh. Ten se ale nedá při jeho délce zařadit na tomto místě. Můžete si jej však (kromě jiného) přečíst v knize o přírodě Guatemaly vydané loni naší Botanickou zahradou. Zde uvádím fotografie pořízené během zkoumání druhu, kde je vidět jeho velikost ve srovnání s lidskou postavou. 

5129.jpg Anthurium salvinii na okraji pralesa. 5130.jpg Stranou skloněné květenství, typický znak druhu. 5131.jpg Anthurium snesené na zem při odkrývání mayských staveb pohřbených v pralese.