Domů > Novinky > 26. dubna

26. dubna

Nedělní vzpomínka. (Fejeton)

Někdy (vlastně často) zajdu do Botanické zahrady také v neděli, prohlížím rostliny a píši si seznam potřebných změn, řešení atd. atd. Dnes jsem v depozitáři zastihl v plném květu masožravou rostlinu, která je přírodním křížencem Sarracenia flava x S. leucophylla. Nazývá se Sarracenia x mooreana. První z rodičovských druhů má květy čistě sytě žluté, druhý zase tmavě rudé. Tak vznikla "čajová" či "jantarová" či "medová" barva květů křížence. Tyto květy mne přiměly k zavzpomínání na jinou neděli, před lety v belgickém Gentu. Tamní univerzitní botanická zahrada byla tehdy místem sjezdu Mezinárodní společnosti pěstitelů masožravých rostlin. Octnul jsem se tam na pozvání, neboť jsem měl být členem hodnotitelské komise pro výběr nejkrásnější z vystavených rostlin. Zmíněná společnost se totiž prezentovala bohatou a krásně připravenou výstavou masožravých rostlin. Tou vybranou nejkrásnější rostlinou byl statný, asi 80 cm vysoký exemplář Sarracenia x mooreana. Měl jsem té rostliny "plnou hlavu" a myslel jsem na to, že ji musím nějak sehnat i pro Botanickou zahradu Liberec.

Tu jsem byl pozván, abych u malého občerstvení poseděl s jakýmsi veleváženým hodnostářem Univerzity, slovutným profesorem. Bylo mi ctí. Z hovoru vyplynulo, že pan profesor vyučuje stejný obor, který jsem na Karlově univerzitě v Praze vystudoval i já: geobotaniku (zhruba řečeno ekologii rostlin a rostlinných společenstev). Zajímavě vyprávěl o svých výzkumech v pouštích, kde chtěl pomocí akrylátu přidávaného k písku stabilizovat duny pohlcující stále větší území i oázy. To mělo připravit podmínky pro vysazování vhodných rostlin. Čas příjemně plynul, a tu jsem dostal jednoznačnou nabídku: Zda bych nechtěl na několik let přesídlit do Gentu a stát se ředitelem jejich Botanické zahrady. 

Což o to, zahrada tam byla velká, pěkná, zanedbaná (něco pro mne!) a gáže by asi byla více než solidní. Jenomže já jsem odjakživa vlastenec (ač to je pojem dnes vysmívaný až opovrhovaný pro moderní světáctví), a tak jsem vysvětlil, že podobný úkol, zvelebit botanickou zahradu a vtisknout jí tvář, jsem přijal již doma, v Čechách. Poděkoval jsem za důvěru a poskytnutou příležitost a omluvil jsem se. Pan profesor mi prozradil, že je o mých způsobech práce, dosavadním díle i publikacích dobře informován, takže nabídka nebyla jen "zdvořilostní", ale velice vážná. Ať prý si to ještě rozmyslím. Řekl jsem si, že všude dobře, doma nejlíp. Vždyť dnes možná speciálně pro mne udělala Sarracenia x mooreana tu "předváděčku" s medovými květy!

3260.jpg Sarracenia x mooreana 3261.jpg Sarracenia x mooreana