Domů > Novinky > 27. července

27. července

Dneska máme rejdivou. (Glosa)

Pod tímto ukradeným nadpisem, jenž je převzat z písničky Františka Nedvěda,  píši poznámku o tom, že po parkové části Botanické zahrady právě rejdí traktor. Má zapřažený podvozek pro transport stromovitých palem. Vozí pryč všechny palmy, pod nimiž bylo možné posezení na lavičkách vedle skleníků. Důvodem je potřeba uvolnit prostor kolem poněkud zastaralého a již pro vlhnutí dolních částí vnitřních stěn nevyužitelného kiosku. Má být od základu opraven a změněn, uvnitř, a také vnějším vzhledem. Bude sloužit pro další novou trvalou expozici, doplňující naše botanická sdělení. Tématem nové expozice budou "botanické špeky", tj. dokumenty rostlin, jež kvetou velice zřídka; také těch, které zpravidla lze pěstovat jen s velikými obtížemi a jen při znalosti všelijakých zahradnických fines. Zkrátka rostlin, jimiž se naše BZ může pyšnit před světovou konkurencí, byť je plošně vlastně malá a nepatří k žádnému věhlasnému ústavu či univerzitě; a nepodporuje ji ani královna nebo vláda. Patří k městu Liberec, což sice nezní tak honosně, ale je to velice výhodné a příznivé. Naznačené téma vybrali v minulosti naši návštěvníci, když přispěli do ankety cílené na zjištění, jaká témata by byla zajímavá. 

3649.jpg Transport palem od bývalého kiosku. 3650.jpg Doslouživší kiosek, ale také budoucnost. 3651.jpg "Dneska máme rejdivou."

Než jsem glosu dopsal, již sehraná skupina ústy vedoucího zahradníka Lukáše oznamovala dokončení akce. Palmy a stromovité kapradiny měly být přesunuty do úvodní, parkové části BZ. Obával jsem se trochu, že vznikne kýčovité spojení originálního parku a cizorodých palem. Přišli jsme s Lukášem na místo a mně se výsledek zalíbil tak, že jsem zase musel jít pro fotoaparát a přidat k této zprávě následující pohledy. Defilé palem bylo vedoucím zahradníkem dobře vymyšleno (a prý i předem nakresleno!), takže nyní můžete projít triumfálním dvojitým exotickým stromořadím. Pohled ke skleníkům s vydařenou rozložitou palmou livistonou čínskou je také skutečně pěkný. (Jen přemýšlím, jak je možné, že toto množství tak velkých rostlin se může vejít do skleníku, určeného k jejich přezimování.)

3652.jpg Nynější pohled od vchodu do BZ. 3653.jpg Tak uvidíte defilé palem při odchodu. 3654.jpg Livistona čínská pěkně vynikla.