Domů > Novinky > 29. října

29. října

29. října:

"Tvrdým oříškem" byl problém s vystavením masožravých láčkovek pocházejících sice z tropů, ale přitom z vysokých horských poloh. Vyžadují sice pěstování ve skleníku, ale v prostoru klimatizovaném na teploty i přes léto kolem 15 °C a relativní vzdušnou vlhkost 80 až 100%. Aparatura také musí být bezpečná, a tedy žádná součást nesmí být přístupná například všetečným dětem.

Nicméně, podařilo se to vyřešit a dnes, po řadě měsíců provozu, lze konstatovat správné fungování celého systému a dobrý růst horských láčkovek. Vedle velké vitríny s teplomilnými nížinnými druhy, na fotografiích reprezentovanými druhem Nepenthes ampullaria, je ještě menší vitrína s dále zobrazenými druhy z velehor Bornea, Sumatry a Filipín. Něco takového nenajdete ani v Královské botanické zahradě Kew v Anglii!

74.jpg Vitríny v pavilonu D.

75.jpg Nepenthes ampullaria cv. William´s Red

76.jpg Nepenthes inermis

77.jpg Nepenthes rajah

78.jpg Nepenthes aristolochioides

79.jpg Nepenthes mira

80.jpg Nepenthes sibuyanensis

81.jpg Nepenthes jacquelineae

Orchideje afrických nocí.

Orchideje rodu Aerangis, z nichž jsou nyní vystaveny dvě, mají dlouze ostruhaté květy. V ostruhách produkují nektar, za nímž v noci pronikají svými dlouhými sosáky noční motýli - tropičtí lišajové. Díky tomu jsou tyto orchideje opylovány, neboť mají pyl slepený do mošničkovitých brylek s lepkavým držadélkem, tedy ideálně "zabalený" k přenosu na dálku. Brylky se lepí lišajům při sání na hlavu, po chvíli na brylkách zkřehnou a stanou se lámavými držadélka, a potom se v jiném květu odlomí právě na lepkavé blizně.

Tyto orchideje se velmi obtížně pěstují a považují se za vzácnost.

82.jpg Aerangis kotschyana

83.jpg Aerangis somalensis

Americké tropické orchideje vypadají jako drahocenné šperky.

Nyní vystavené druhy toto tvrzení dokládají. Epidendrum cochleatum je národním symbolem středoamerického státu Belize. Spíše však upozorním na Rossioglossum grande z Guatemaly a jižního Mexika, neboť je velkokvěté a velkolepé!

84.jpg Epidendrum cochleatum

85.jpg Maxillaria lepidota

86.jpg Oncidium picturatum

87.jpg Rossioglossum grande