Domů > Novinky > 3. ledna

3. ledna

Rhynchostylis gigantea, orchidej obdivuhodná, leč za potvoru považovaná. (Fejeton)

Právě jsou vystaveny orchideje uvedeného druhu, ve třech barevných varietách. Vidím-li je, nedívám se zpravidla tolik na květenství jako na listy. Vzpomenu na roky (ba co dím, desetiletí) od doby, kdy jsem převzal zodpovědnost za stav Botanické zahrady, tedy i za již tehdy celkem proslulou sbírku orchidejí. Mezi jinými druhy tam byly velmi nemocné exempláře té nejobyčejnější, tedy tečkované odrůdy. Jejich listy byly hnědě flekaté, s nekrotickými poli v pletivu, zřetelně byly ohniskem infekcí ohrožujících další orchideje. Vztekal jsem se nad spokojeností tehdejší ze socialismu zděděné zahradnice (jmenovat ji nebudu) a její smířeností s tímto šlendriánem. 

Rhynchostylis gigantea patří k druhům obzvláště náchylným k mykózám. Je to takový "žalovníček", který ochotně vypovídá o tom, že zahradnice "něco zvorala"! Znamená to, že třebas v zimě pokropila listy, které zůstaly mokré i během nočního poklesu teplot. Měla tomu předejít buď vynecháním zálivky, anebo zajištěním oschnutí listů pomocí ventilátoru. Také ovšem mohla dlouhodobě chybovat z důvodu přehnané obavy z předešlé chyby, když nechávala orchideje tohoto druhu příliš dlouho žíznit, až jim to zastavilo růst vzdušných kořenů a způsobilo nevrané scvrknutí jejich pletiv. 

Mám opravdu radost, vidím-li dnes zdravé exempláře hned tří odrůd ve vitríně. V tomto případě i malá chybička v kultuře by mohla způsobit, že návštěvníci by neviděli nic; flekatá rostlina nesmí být vystavena a musí se o ni opečovat jako v karanténě.

1349.jpg Rhynchostylis gigantea 1350.jpg Rhynchostylis gigantea 1351.jpg Rhynchostylis gigantea