Domů > Novinky > 30. června

30. června

V zahradním umění nemám rád čísla a rekordy jsou trapné! (Fejeton)

Ředitel každé botanické zahrady je nešťastník v tom smyslu, že přinejmenším jednou ročně, při tak zvaném "Komplexním rozboru činnosti a hospodaření", je vystaven nesplnitelnému požadavku: Jím vedenou instituci, jež je v principu určena k dosahování kvality (estetické, architektonické, sbírkotvorné), má pro politické posuzování nějak představit pomocí kvantitativních údajů - čísel, tabulek a grafů s očekávaným trvalým růstem! Jenže někteří z těch, kteří botanické zahrady posuzují a schvalují nebo kritizují jejich existenci a fungování, tam nikdy nebyli a třebas ani nezjistí, že zahrada má již 20 roků vchod jinde, než býval. Také Vám to připadá nesmyslné? Tak se nedivte, že postupem let se v mém podvědomí usídlila averze vůči číselným ukazatelům. Neboť s tím vchodem - to je příběh ze života a zažil jsem jej již podvakráte! 

Kolegové, znající uvedený vztah k číslům a měřením, se dnes proto podivili, když jsem se v zahradě objevil s metrem v ruce, a navíc v plavkách. Bylo třeba změřit velikosti listů největších leknínovitých rostlin světa, aby bylo možné našim návštěvníkům (a čtenářům zpráv) uvést jasná čísla. Odhady velikostí totiž bývají ošidné. U každé z trojice jsem změřil průměr největšího z listů. Viktorie královská (Victoria amazonica) měřila 159 cm, viktorie Cruzova (Victoria cruziana) ji překonala a měla 169 cm. Zcela jinak utvářená euryalé vzdorná (Euryale ferox), nemající zvednutou obrubu listů, nyní drží rekord 197 cm. (Loni jsme dosáhli světového rekordu 211 cm.) Podotýkám, že všechny se mohou ještě zvětšit, léto mají před sebou, a tak dostaly dodatečnou dávku hnojiva do půdy.

Tolik tedy kvantitativní údaje. Ale v pavilonu se rozhlédněte, abyste mohli ocenit působivost "tropické tůně", vyplňující takřka celý pavilon L. Tento skleník je svou konstrukcí a celkovým uspořádáním opravdu unikátní - je to náš vlastní výmysl, převedený do realizačního projektu panem architektem Pavlem Vaněčkem, jenž podobně ve spolupráci projektoval i ostatní skleníky v BZ.

3523.jpg Viktorie královská, 159 cm. 3524.jpg Viktorie Cruzova, 169 cm. 3525.jpg Euryalé vzdorná, 197 cm. 3526.jpg Krásná tůň.