Domů > Novinky > 31. ledna

31. ledna

Problém živých rostlin. (Fejeton)

K tomu problému žiji příkladu ze současnosti: Všechny tři skleníkové bazény, které jsou určené k pěstování a vystavování tropických leknínů, byly vypuštěny, vyčištěny, v nádobách na jejich dně byla vyměněna půda za čerstvou. Ty velké nádoby plné výživného bahna jsou nutné pro tři největší leknínovité rostliny světa, z nichž nejznámější je viktorie královská. To je nejnáročnější druh ze všech, a proto leckterá botanická zahrada ji sice inzeruje a vydává za tu pravou viktorii královskou, ale ve skutečnosti jde o mnohem lépe rostoucí viktorii Cruzovu. Ta se ostatně v naší BZ pěstuje odedávna, leč viktorie královská se zde pěstuje až v technicky vyspělých nynějších sklenících (postaveny 1995-2000). Od r. 2015 máme postavený i speciální skleník (pavilon L). S viktorií královskou je to tedy asi jako s paní Colombovou v populárním detektivním seriálu: Často je připomínána, ale nikdo ji neviděl! Nyní se pro tři obří leknínovité rostliny dějí všechny ty zmíněné přípravy a za měsíc je budeme vysévat a semenáčkům zprvu poskytneme pomocí speciálních zářivek stabilní světelné podmínky. Budou mít vodu teplou 30 °C. 

Po tomto prologu se dostávám k tomu problému: Včera se mne ptali filmaři, kde jsou ty velké talíře a modré květy leknínů?! Mínili tím letní pohled na bazén v pavilonu L, a tak jsem jim jej ukázal. Viděli to, co je zde na fotografii, tedy vypuštěný bazén. Lidé by si přáli, aby význačné atraktivní rostliny zastihli, kdykoli přijdou. Diví se, že nedokážeme mít v bazénech kvetoucí viktorie třebas o vánocích. Myslím, že je to tím, že lidé vnímají rostliny jaksi neživotně, jenom jako nějakou dekoraci. Vůbec si nepřipouštějí, že když je přes zimu krátký den, musejí viktorie zahynout, nemajíce dost sluneční energie. Všechna, i ta nejsilnější umělá světla, jsou pro dospělé rostliny málo výkonná. Splnit požadavky návštěvníků by leckdy nedokázal pán Bůh ani Alláh! Přírodě neporučíte, jen někdy, při velkém porozumění pro život rostlin, se s ní lze "domluvit" na nějakých ekologických kompromisech. 

Mohu tedy vysvětlit, že při svém povolání ředitele třebas poručím zahradníkům, ale rostlinám nic diktovat nemohu. Kdyby mně jednou někdo chtěl dát na hrob květiny, tak prosím papírové! Ty nádherně vydrží i o vánocích. A nikdo se tam pak nebude moci ptát: Bývalý ředitel botanické zahrady a nemá tady ani o vánocích nic rozkvetlého!? To bych musel vstát z hrobu, jak by mne to rozčílilo!  

1443.jpg Příprava substrátů v pavilonu E. 1444.jpg Příprava substrátů v pavilonu L. 1445.jpg Semena viktorie královské.
1446.jpg Semenáček viktorie královské. 1447.jpg Viktorie Cruzova (a viktorie královská vpravo v pozadí). 1448.jpg Euryalé vzdorná, méně známá rostlina z Asie.