Domů > Novinky > 4. srpna

4. srpna

Půvabná a obsažná expozice echeverií.

Atanasio Echeverría y Godoy byl umělec malující pro vědecké účely rostliny a cestovatel s přírodovědeckými zájmy. Žil v 18. století. Byl vyškolen na Královské akademii umění v Mexiku. Rod Echeveria byl po něm pojmenován, na jeho počest. Echeverie jsou příbuzné známým netřeskům, a také se jim podobají. Jejich vývojovým centrem je však Mexiko. Jsou tropické až subtropické. Kromě dvou osvědčených zahradnicky využívaných kultivarů, jimiž se na léto zdobí květinové ornamenty na parkových záhonech, jde o poměrně obtížně pěstované druhy. V Botanické zahradě je jim věnována část expozice v pavilonu A - zvláštní sukulenty. Nyní tam vykvetly dva opravdu pohledné druhy, jež uvádím.

Jením z nich je Echeveria runyonii, pojmenovaná po opravdu dobrodružné postavě Mexika a Texasu. Runyon si v roce 1910 otevřel komerční fotografické studio. Původně fotografoval městský život v Brownsville a Matamoros, v mexickém státě Tamaulipas. V roce 1913 začal zaznamenávat události mexické revoluce, počínaje převzetím posádky Matamorosu tzv. Konstituční armádou za generála Lucio Blanca. Cestoval s Blancovými silami do Ciudad Victoria a později do Monterrey. V roce 1915 byl Runyon jediným profesionálem, který fotografoval potyčky mexických banditů na americké půdě. Památné jsou třebas i jeho fotografie vykolejení vlaku poblíž Olmito v Texasu.

Runyon se ale stal i úspěšným amatérským botanikem. Byl členem Cactus and Succulent Society of America, spolupracoval s Texaskou akademií věd, Botanickou společností Ameriky, Torreyským botanickým klubem, Americkou společností taxonomů rostlin, Mezinárodním sdružením pro taxonomii rostlin a s Texaskou univerzitou v Austinu. Zemřel r. 1968 ve věku 86 let. Jeho obsáhlý a cenný herbář byl potom darován Texaské univerzitě v Austinu.

3695.jpg Kvetoucí Echeveria runyonii. 3696.jpg Echeveria runyonii
3697.jpg Kvetoucí Echeveria secunda. 3698.jpg Echeveria secunda