Domů > Novinky > 5. července

5. července

Nyní je čas leknínů. Nezapomeňte si fotoaparát.

Sbírka leknínů v naší  zahradě nevznikala jako pouhé hromadění dostupných kultivarů (šlechtěných odrůd), ale během let byly získávány zajímavé lekníny cíleně. Hrála v tom roli barva, tvar květů, velikost a požadavky na prostor a hloubku bazénu. Pro ty, které jsou vzrůstné, máme rybníček ve skalce čili alpinu. Naleznete jej po vstupu do zahrady snadno, cestou ke vchodu do skleníků. Další lekníny jsou ale také v expozici "Květena mokřadů a vodních zahrad". Kde je, o tom informuje mapa a namluvený komentář v automatickém zařízení při cestě parkem za vchodem do zahrady.

3539.jpg Rybníček v alpinu. 3540.jpg Oddělení "Květena mokřadů a vodních zahrad". 3541.jpg Lekníny jsme přiblížili zrakům.

Chytrý telefon Vám jistě udělá slušné obrázky květů leknínů, neboť zejména ve zmíněném oddělení jsme je hodně přiblížili pohledům. Třebas tím, že jeden větší bazén má hladinu ve výšce pasu. Mnohem lepší naději na elegantní fotografie ovšem skýtá fotoaparát, třebas i "kompakt".  Jsou i tací, kteří přijdou kvůli leknínům a s sebou mají pěkné "dělo", zrcadlovku s objektivem větším než je samotné tělo fotoaparátu. Stativ, který se také vyplatí, se může všude v BZ používat bez omezení. To je potom v květu vidět i každý droboučký brouček, pasoucí se na pylu. Malou "ochutnávku", tvořenou právě kvetoucími lekníny, uvádím níže.

3542.jpg American Star 3543.jpg Marliacea Rosea 3544.jpg Pink Opal 3545.jpg James Brydon
3546.jpg Bory de Saint Vincent 3547.jpg Black Princess 3548.jpg Gloire du Temple Sur Lot 3549.jpg Chateau le Rouge
3550.jpg Texas Dawn 3551.jpg Marliacea Chromatella 3552.jpg Comanche 3553.jpg Burgundy Princess