Domů > Novinky > 5. srpna

5. srpna

Jak se Botanická zahrada octla pod zákonem. (Fejeton)

Dnes jsem směřoval ke skleníku a míjel jsem porost plazivého okrasného jalovce, a tu jsem měl pocit, že jsem sledován. Nic nenormálního, pouliční kamery mne vidí nejméně 700x ročně, když jdu do práce a z práce, ani o tom nevím. Velký bratr to má dokonalé a Bůh ví, kde v opuštěné přírodě zaznamenali nějací "ochránci" mou postavu pomocí fotopasti. Čím to, že teď jako by mne pozorovala nikoli kamera, ale někdo ještě vyděšenější z této doby, kdy díky mobilnímu telefonu má někdo neznámý k dispozici mapu mých pohybů na Zemi v historii nejméně 5 let? Zastavil jsem se, a tehdy jsem v jalovcovém porostu spatřil hlavičku s velikým okem. Hlavičku tvora, jemuž lidé v zájmu civilizace ukrajují z jeho životního prostředí, parcelují je a mění v suchopár. Nevymýšlím si! O užovce obojkové, neboť ona to byla, se ve Wikipedii (s odkazem na příslušný zákon o ochraně přírody) píše: 

"V celé Evropě dochází k poklesu stavů tohoto hada. Důvody jsou především změny hospodaření v krajině, intenzifikace zemědělství, fragmentace biotopů a místně i v důsledku intenzivní automobilové dopravy. V České republice je zvláště chráněna jako ohrožený druh. Je chráněna ve všech svých vývojových stádiích. Chráněna jsou jí užívaná přirozená i umělá sídla a její biotop."

Víme, že užovka obojková se v Botanické zahradě rozmnožuje (viz ZDE). Dnes se potvrdilo, že nejméně jedna dospělá zde bydlí. Není první, kterou jsem viděl, jiná byla zase na druhé straně zahrady, v alpinu. S odkazem na výše uvedené poučení z wikipedie tedy konstatuji, že Botanická zahrada, nejstarší v republice, není chráněna ani jako kulturní dědictví, ani pro unikátní genofond ve sbírkách, ani pro deponované rostliny nevyčíslitelné hodnoty (prastaré bonsaje, kamelie aj.), ale je chráněna díky užovce obojkové. Je totiž skutečně, jak jest výše uvedeno, jejím umělým sídlem a biotopem. 

Jestli si myslíte, že nyní má fejeton pointu a končí, je to omyl. Pointa je totiž následující:

Nedávno jeli kolegyně a kolega do města Linz (tedy do Lince) do tamější Botanické zahrady. Brali tam s sebou německý překlad knižního "Průvodce po Botanické zahradě Liberec". Na oplátku poslali tiskoviny svoje. Tam se dočítám, že tamní Botanická zahrada je vnímána a vážena i díky tomu, že přispívá k biodiverzitě města! To my, v Liberci, také, viz ZDE. Činíme tak tím, že prostředí s expozicemi je velmi různorodé, členité, s mnoha rybníčky a bazénky, štěrbinami mezi kameny, všelijakými porosty a zdroji potravy pro živočišstvo. Takže končím drsně: NEJSME TADY JENOM PRO VÁS! 

3699.jpg 3700.jpg 3701.jpg