Domů > Novinky > 6. července

6. července

Kvetou dvě historicky zajímavé (a kouzelné) růže.

Naleznete je v travnaté parkové části zahrady, při cestě od vchodu dále. U dubové aleje je to růže ´Charles Lawson´.  Je pojmenována po skotském pěstiteli, který ji r. 1853 vyšlechtil. Růže tohoto typu, s mnoha těžkými plnými silně vonnými květy na vysokých keřích, se souborně nazývají Rosa borbonica hort. (Nejedná se ovšem o žádný botanický druh, to se jen u velmi starých latinsky psaných jmen šlechtěnců ponechávají jejich historická jména.) Několik let jsem kolem starého keře růže ´Charles Lawson´ projížděl autem a touto dobou pokaždé nebezpečně přitahovala mou pozornost od silnice, kde chodí pěší! Roste ještě dnes za zdí zámku Sychrov, na takovém kousku trávníku, jako jakýsi vyvrhel, který se nehodil do zámeckého parku. Možná ji sázel již v druhé polovině 19. století zahradník majitele zámku, knížete Kamila Rohana, který měl zálibu ve sbírání exotických rostlin. Myslím si to proto, že právě slunné místo u zdi svědčí růži a nechává jí také patřičně vyniknout. Takové místo by volil odborník. Jednou se v obci či na zámku cosi opravovalo a růže byla skoro zasypána všelijakým stavebním materiálem. Tehdy jsem z keře odebral řízky (větvičky k zakořenění), v předtuše špatného konce této znevážené růže. Díky tomu se nyní nalézá i v naší Botanické zahradě. Sychrovská růže přežila, materiál byl odklizen, ale nyní její okolí zase  hyzdí (a půvab růže uráží) sestava kontejnerů na odpady. Je tam tedy zase jako vyvrhel.

Růže Mulliganova (Rosa mulliganii) je pěkný velký keř s 5 cm velkými bílými květy, jejichž zvláštní vůně je přirovnávána k čerstvé trávě. Pochází z Číny, ale ve "Flóře Číny" byste ji marně hledali. Jak je to možné, vysvětluje příběh této růže: R. mulliganii byla vypěstována ve Velké Británii ze semen nasbíraných George Forrestem v Yunnanu v Číně. Byla r. 1937 pojmenována na počest Briana Mulligana, asistenta ředitele zahrady Královské zahradnické společnosti ve Wisley. Právě on si všiml, že sazenice vypěstované ze semen neodpovídají žádnému známému druhu. Poskytl rostlinný materiál Boulengerovi, který pro něm tento druh, zjevně přírodního původu, pojmenoval. Někteří botanici se domnívají, že jde jen o odrůdu popínavé růže Rosa rubus. Růže Mulliganovy si dlouho nikdo nevšímal, dokud ji nepoužili tvůrci zámecké zahrady a majitelé zámku v Sissinghurstu v Anglii, manželé Vita a Harold Nicolson Sackwille-West. Nechali ji pnout se po stromě uprostřed parku, a ten strom časem úplně zarostla.

V příběhu této růže je ještě třeba vysvětlit, kdo byl autor jejího popisu a jména, a proč Mulligan poslal neurčitelnou růži právě jemu. George Albert Boulenger (1858-1937) je pozoruhodnou postavou. Byl to belgický zoolog. Roku 1880 byl pozván jako pracovník do Britského přírodovědeckého muzea, kde popsal a pojmenoval přes 2000 nových živočišných druhů. 30 let se ale zabýval také růžemi a napsal i dvoudílnou monografii o evropských růžích.

3561.jpg Rosa ´Charles Lawson´ 3562.jpg Rosa mulliganii 3563.jpg Rosa mulliganii