Domů > Novinky > 6. dubna: Kvete kakaovník - strom záhadný i pro vědce.

6. dubna: Kvete kakaovník - strom záhadný i pro vědce.

Kakaovník pravý (Theobroma cacao) je strom nyní nenápadně kvetoucí v pavilonu E. Jeho kvítky jsou jen asi 1 cm velké a jsou rozesety po silnějších větvích i po kmeni (tzv. kauliflorie). Nebudu popisovat původ kakaovbíku ani jeho morfologii, protože internet skýtá o tom solidní informace ZDE a ZDE. Místo toho spíše zobrazím detaily podivuhodných kvítků a budu citovat z vědeckých článků (v překladu), abych vysvětlil, proč náš bohatě kvetoucí kakaovník málokdy udělá plod a ani se nám nedaří opylit jej uměle: "Vědci plně nechápou opylování kakaovníku a opylování kakaovníků v mnoha regionech je problematické. Pouze asi 10 - 20% květů produkovaných kakaovníkem je úspěšně opylováno. Kakaovníky jsou skoro úplně autosterilní, což znamená, že se nemohou samy opylovat ani být opyleny vlastním pylem. Úspěšní opylovači musí sebrat pyl z květu jednoho stromu a uložit jej na samičí části květu na jiném stromě."

5167.jpg Kakaovník v pavilonu E. 5168.jpg Dnes fotografované květy na silné větvi. 5169.jpg Květní diagram tak složitého květu ani neumím nakreslit! 5170.jpg Plod vytvořený v Botanické zahradě roku 2015.

V naší Botanické zahradě se několikrát urodil plod kakaovníku, aniž jsme se pokoušeli o umělé opylování. Domníváme se, že květy jsou na kmeni a velkých větvích proto, zže je opyluje lezoucí hmyz. V tropech jsou přitom všudypřítomní různí mravenci a některé tropické druhy mravenců zdomácněly i v našich sklenících. Podívejme se však zase do vědecké litgeratury, kde se píše: "Hmyz zodpovědný za opylování drobných květů kakaovníku je sám o sobě také drobný, aby měl přístup k reprodukčním strukturám květů. Dvoukřídlý hmyz z čeledi pakomárcovití (Ceratopogonidae) a z čeledi bejlomorkovití (Cecidomyiidae) patří mezi nejvýznamnější známé opylovače kakaa na světě. Většina studií o opylovačích však byla provedena v sadech, zatímco biologie opylení kakaovníků rostoucích v přírodě je téměř zcela neprostudována. Výjimkou je studie, která se zabývala kultivovanými i divokými kakaovníky v Bolívii. Zjistilo se, že uvedení známí opylovači představují pouze 2 % všech hmyzích návštěvníků divokých stromů. Drobné mouchy a vosičky tam byly běžnější. Tyto výsledky jsou zajímavé a zvyšují možnost, že jeden nebo více neznámých druhů hmyzu je primárními opylovači kakaovníků ve volné přírodě." A tak naše Botanická zahrada k problému dodává podnětné pozorování a otázku: A CO MRAVENCI?!

5171.jpg Ještě nezralé plody rostoucí na kakaovníku pěstovaném na Kubě. 5172.jpg Bohatě plodící kakaovník na Kubě. 5173.jpg Otevřený plod kakaovníku - bobule s velkými semeny obklopenými dužinou.