Domů > Novinky > 6. října

6. října

Promlčená zlodějna a trapný okamžik. (Fejeton)

Vždycky, když rozkvete vysoká keřovitá fuchsie bolívijská (Fuchsia boliviana), vzpomenu si na jednu (nejmenovanou) cizí zemi v subtropech. To proto, že odtud exemplář v naší zahradě pochází. Získat jej však nebylo jednoduché. V té (nejmenované) zemi jsem tak velkou fuchsii viděl poprvé, neboť u nás se vesměs pěstují malé polokeřovité druhy a šlechtěnci. Nyní mohu popsat, co trapného jsem při získávání tohoto zázraku zažil, neboť jakkoli se cítím vinen, delikt je jistojistě po letech již promlčen. 

Keř, o nějž šlo, rostl na pozemku, kde byly tři tenisové kurty, které zjevně neužíval nějaký obyčejný klub. Vypadalo to jako ve filmu, kde společenská smetánka marní svůj volný čas a brání se nudě ušlechtilým sportem. Keř byl z různých stran dobře viditelný a na kurtech se hrálo. Prohlédl jsem si jej a zjistil, že má kromě květů také tu a tam bobuli. Tu jsem potřeboval získat, abych v ní nalezl semena. Když už jsem si myslel, že bobulku jsem utrhl dosti nenápadně, uviděl jsem zraky jednoho tenisty, který zrovna asi hledal zapadlý míček. Z těchto zraků jsem vyčetl: "Co se nám to tady potlouká za nenechavé individuum?!!" Musím uznat, že tenkrát jsem dobře nereprezentoval ani svou zemi, ani naši Botanickou zahradu. Zůstal jsem tedy v roli opovrženíhodného individua a nic jsem nevysvětloval. 

Taková těžce získaná bobulka skutečně poskytla několik semen, ta vyklíčila; a dnes můžete v našem pavilonu I obdivovat stejný keř, jaký rostl v oné (nejmenované) zemi. (Vaše opovrženíhodné individuum)

3914.jpg 3915.jpg