Domů > Novinky > 7. května

7. května

Nikdo není neomylný aneb "ze života" Botanické zahrady. 

Kdo tuto frázi vyjádřil první, to nevím; ale zní otřepaně a zbytečně. I botaniku umí na jedničku snad jen pán Bůh. Působím v Botanické zahradě nápomocně již asi 40 let, zprvu jako externí botanik, posledních 30 let přímo jako zaměstnanec. Stále a vytrvale očišťuji jména rostlin od chyb, vyskytujících se v každé botanické zahradě. Také při psaní těchto "Novinek", tedy zpráv z expozic (někdy i z nepřístupného zázemí), prověřuji správnost určení druhů. Dnes jsem v pavilonu G - Paleotropis fotografoval pepřovník nazvaný Piper cubeba, jenž je tam umístěn kvůli původu z Malajska. Vzhled keře a tvar listů zhruba odpovídají jménu, ale listy nejsou sametové, jak mají být, a také nejsou aromatické. 

Po značné námaze dobrat se pravdy a určit druh z tohoto taxonomicky obtížného rodu jsem dospěl ke jménu pepřovník šikmý (Piper obliquum). Bázi listů má sešikmenou vlivem nestejných laloků, často i trochu oddáleně k řapíku přirostlých. Po desetiletích odhalený omyl bude mít za následek problém: Jde o jihoamerický druh, který tudíž do pavilonu G nepatří. Měl by být přemístěn do pavilonu E - Neotropis, leč ten je značně přeplněn! Tento pepřovník je přitom robustní. K té otřepané frázi z nadpisu mohu jen přidat další takovou: Život zkrátka tropí hlouposti! (Má-li někdo takový problém za bezvýznamnou hloupost, pak jejím autorem jsem já - botanik, stále ještě zápolící se zastřenými omyly.)

3311.jpg Pepřovník šikmý (Piper obliquum) 3312.jpg Hádkovité květenství z myriád droboučkých kvítků. 3313.jpg Rozměrné listy pepřovníku šikmého, s krátkým řapíkem.