Domů > Novinky > 7. prosince: Ještě září v plejádě světových botanických zahrad!

7. prosince: Ještě září v plejádě světových botanických zahrad!

Jsou v činnosti botanických zahrad záležitosti a události, které nejsou vidět. Vlastně jsou, aniž si to návštěvníci uvědomí! Příkladem je jednou ročně tištěný reprezentační i funkční sešitek tradičně nazývaný latinsky "Index seminum". Prostě seznam semen, o která si mohou ostatní botanické zahrady ve světě požádat; a budou jim zaslána. Tak se obohacují vzájemnou výměnou sbírky druhů. Kde se berou ty vzácnosti v expozicích Botanické zahrady Liberec, třebas některé zvláště pozoruhodné masožravé rostliny? Byly získány přes "Index seminum", třebas až z Jižní Afriky (Roridula), anebo z území aligátorů (Sarracenia) na teplém jihovýchodě USA! 

5636.jpg Titulní strana se vzácným druhem z květeny ČR. 5637.jpg Příklad stránek, v nichž čtou botanici. 5638.jpg Tropický podražec na ilustraci z Indexu, vzácnost nabídnutá letos také.

Jestliže právě vydaný Index seminum má reprezentativní obal, a hlavně obsah plný rarit, Liberec září ve světě! Botanické zahrady se totiž vyvinuly ve vysoce odborná pracoviště a očekává se, že nebudou "po staru" fungovat jenom jako veřejná show intenzivně propagovaná tzv. manažerským vedením kvůli maximální výtěžnosti ze vstupenek. Index  seminum zpracovala R. Novotná a zde jí chci poděkovat za tuto ideální reprezentaci Botanické zahrady před všemi, kdo tomuto oboru rozumějí. (M. Studnička)