Domů > Novinky > 7. února

7. února

Thunbergie mysorská rozkvetla.

Je to bujně rostoucí spletitá ovíjivá víceméně bylinná liána, s tenkými, ale velice dlouhými výhony. Její druhové jméno poukazuje na místo, kde je endemická. Je to území bývalého Království Mysore v jižní Indii. Dnes tam je alespoň město téhož jména. Kromě příliš bujného růstu je nevítanou vlastností této rostliny způsob rozkvétání dlouhých visících květenství: Nikdy je neuvidíte kvést celá, otvírají se postupně jen páry květů, a potom opadávají a kvetou další. U nás v Botanické zahradě naleznete tuto thunbergii v pavilonu G.

Musím přiznat, že jsem viděl exempláře květnatější, tudíž hezčí. Vlastností lián tohoto typu je snaha rozrůst se po korunách stromů a úplně je překrýt bladachýnem ze svých lodyh; a ovšem upřít jim všechno světlo. Něco takového jim ve skleníkovém prostředí dopřáli ve dvou botanických zahradách, jedné v Holandsku a jedné u nás, v Čechách. Zde, v Liberci, máme zájem také na jiných druzích a thunbergii regulujeme. Využíváme při tom jedné důležité vlastnosti lián: Liána nekvete, anebo kvete jen sporadicky, pokud může růst výše a výše, zkrátka nahoru. Když jí ale k popnutí nabídneme vodorovné lanko a strháváme jí všechny výhonu směřující ke krovu skleníku, přestane investovat energii do zelených částí a začne více kvést. Můžete se na vlastní oči přesvědčit, jak pěkně nás ta potvůrka poslechla!  

1480.jpg Thunbergie mysorská - příliš bujná liána. 1481.jpg Květenství, jež se nikdy neotevře v celku. 1482.jpg Nektarem bohaté květy, stvořené pro ptačí opylovače - strdimily.