Domů > Novinky > 8. července

8. července

O trvalkových záhonech. (Fejeton)

V botanických zahradách, v parcích i jinde vypadají záhony z trvalek strašně. Mají daleko do představy, že v té druhově pestré směsici od jara do podzimu stále něco pokvete, a přitom kombinace vyšších a nízkých rostlin bude i malebná a zajímavá. Dopadá to tak, že tam sice stále něco kvete, ale současně ten záhon hyzdí ty druhy, které již nejsou v dobré kondici a odkvétají. Vysoké rostliny, jako ostrožky, někdy polehnou a pomohou jenom kolíky, což není žádná ozdoba. Dříve nebo později do trsů trvalek prorostou plevele, jako pýr, přeslička, bršlice aj. Zahradník do této změti ani nemůže, zvláště když i trvalky samotné časem vrůstají jedna do druhé. Již dávno nic takového, jako jsou designérské nápady s trvalkovými záhony, v Botanické zahradě neděláme. Trvalky mají každá svoje políčko v trávníku, anebo máme tematické záhony, třebas jenom na různé odrůdy kosatců, hvězdnic nebo denivek.

Existuje však jedna země, kde si s problémem trvalkových zákonů bezvadně poradili; i když to je nápad vhodný do parků, a vůbec ne do botanických zahrad s jejich úsilím o přehlednost a jasné označení druhů a odrůd. Vkus Angličanů je takový, že jim vůbec nevadí divotvorné kombinace z druhů k sobě nepatřících ani ekologicky, ani barevně, ani výškou a růstovými vlastnostmi. Nevadí jim také, když rostliny jsou jakoby zanedbané a celý záhon je jaksi chaotický. V praxi to dělají tak, že když se anglickým parkem vine cesta, podél ní udělají záhon velmi  dlouhý a s proměnlivou šířkou, tedy zcela nepravidelný, bez logiky a zákonitosti. Do záhonu toho "namrskají" co nejvíce, bez ladu a skladu. Je to jako podle pohádky "Když pejsek s kočičkou vařili dort". Když je záhon náležitě zaplněn, nechají to pustnout, ať si příroda dělá, co umí.

Věřte nebo ne, dopadá to výborně! Vzniká krajinný aspekt, protože takový záhon může být opravdu "krajinářsky" velký, když se o něj netřeba starat. Květinový chaos je uklidňující, dokonce i pro mne (pedanta), protože ať chci, anebo nechci, nemohu hloubat nad tím, který magor zasadil červenooranžový mák východní vedle fialovočervené velkokvěté růže a z nepochopitelných důvodů do toho prorůstá jakási exotická vysoká tráva, asi třtina, za níž se dere nahoru jiřina, která bude mít květenství jako knedlík. Nakonec si člověk řekne to známé "Proti gustu žádnej dyšputát!"

Některé aktéry z trvalkové scény, druhy a odrůdy nyní u nás v BZ kvetoucí, zde fotografiemi připomínám.

3564.jpg Třapatka zvláštní (Rudbeckia paradoxa) 3565.jpg Záplevák Helenium ´Moerheim Beauty´
3566.jpg Popelivka Převalského (Ligularia przewalskii) 3567.jpg Třapatkovka Echinacea ´Green Wizard´