Domů > Novinky > 8. října

8. října

Když se džezmen upískne .... (fejeton o zahradním designu).

Samozřejmě, můžete mít park "našlechtěný", stylově přesný a nekompromisně dokonalý. Nebudete se tam ale cítit dobře. Hudební projev také může být jaksi "strojově" přesný, a pak sklidí obdiv, ale není to ono! Teprve když džez začne být mistrovským kouskem a sólista si dovolí udělat jakoby chybičku, zkrátka "upískne se", zaposloucháme se a duše se z hudby raduje. Všímám si, pokud jde o zahradní design, všelijakých "fórků" a někdy i nechtěných efektů, vznikajících náhodou. Některé z těchto zdánlivě nechtěných "upísknutí" proto naleznete i v naší Botanické zahradě. 

Například nyní tam nenechte bez povšimnutí modravý jehličnan zvaný jedle stejnobarvá fialová (Abies concolor var. violacea), rostoucí vpravo za vstupem do zahrady. Někdy je vidět v protisvětle, a potom v něm granátově rudou barvou zazáří cosi cizorodého! Do koruny se totiž vyšplhal loubinec pětilistý (Partenocissus quinquefolia), lidově známý jako psí víno. Kombinace modravých větví s rudým listím je oním "upísknutím", dodávajícím prostředí eleganci. 

Nápad kombinovat sivý jehličnan s liánou barvící se doruda jsem onehdy pozoroval z vlaku při jedné podzimní cestě do Německa. Měli tam v zahradě u domu "stříbrný" smrk pichlavý a vedle plot popnutý právě loubincem. To je liána silně rozpínavá, a proto z plotu pronikla až do koruny smrku. Tak vznikla inspirace pro kombinaci jedle a loubince u nás.

3923.jpg 3924.jpg 3925.jpg