Domů > Novinky > 9. července

9. července

Interaktivní exponáty? (Fejeton)

Tak děti dnes mají k dispozici počítačové hry na mobilech, které si nosí i do školy. Všude jim budují dle projektů EU abnormální dětská hřiště, s přehnanými vymoženostmi jako pro "adrenalinové sportovce". Pak se z nich stanou dospělí jedinci, a ti mají po takovém vyškolení velkou starost, aby nebyla nuda. Mezi dětstvím a dospělostí je ještě věk přechodný, vyznačující se nervností, řvoucími sluchátky na hlavě, s tendencí bezmyšlenkovitě vše zkusit, vším "verglovat", kde co ohnout, zlomit, odhodit. Mnohá muzea, u nás i to Národní a, nedej Bože i to vbrzku k otevření připravené liberecké Severočeské, se takto vzniklému publiku přizpůsobují tak zvanými "interaktivními exponáty". To jsou takové, s nimiž jde "verglovat", všelijak je pokoušet a trápit. Nynější návštěvník se přece nespokojí tím, že by jen pozoroval, přemýšlel a poučil se!

Jsem staromilec, a tak tvrdím, že muzeum nemá dýchat modernou, ale starými časy. Švestka nemá být naleštěná, ale přirozeně ojíněná matným voskovým potahem. Telefon má být lelefon a ne současně fotoaparát. Fotoaparát má být fotoaparát a ne současně kamera způsobilá i k natáčení videa. Vůbec se nebojím, že by statické expozice v Botanické zahradě byly chybou a znakem zaostalosti. Naopak! V přírodě, kterou máme a chceme publiku předestřít pomocí atraktivních živých exponátů, člověk ve skutečnosti kouká a kouká a nic nevykouká. Prostě jí nerozumí a nechápe dosti dobře, jak to všechno je možné a jak to funguje. Před přírodou má člověk ustrnout v úžasu; a v pralese nepotřebuje rejdící opice co cení zuby a okrádají své příbuzné Homo sapiens!

Po tomto obšírném prologu se dostávám k hlavnímu sdělení: I my máme v Botanické zahradě interaktivní exponáty. Po předešlém komentáři snad neuvěří nikdo, a tak zde připojuji fotografie. Jsou to citlivky, tedy běžná citlivka stydlivá a vzácná citlivka bělavá s hrubě zpeřenými listy. Její semena jsme přivezli loni přímo z Guatemaly. Tyto rostliny lze dráždit poklepem na list, ono jim to příliš nevadí. Naleznete je v pavilonu E - Neotoropis.

3575.jpg Citlivka stydlivá (Mimosa pudica) 3576.jpg Citlivka bělavá (Mimosa albida) z Guatemaly.